301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Kasım 2018 - Salı 18:51
 
12 KASIM PANELİNDE KONUŞTULAR
Düzce Belediyesi, Düzce Üniversitesi ve AFAD iş birliğiyle 12 Kasım Düzce depreminin 19.yılı kapsamında düzenlenen program, Düzce Belediyesi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.
DÜZCE YEREL HABER Haberi
12 KASIM PANELİNDE KONUŞTULAR

Düzce Belediyesi, Düzce Üniversitesi ve AFAD iş birliğiyle 12 Kasım Düzce depreminin 19.yılı kapsamında düzenlenen program, Düzce Belediyesi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Deprem farkındalığı yaratmak amacıyla düzenlenen programa Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, il protokolü, davetli konuşmacılar, deprem uzmanları, arama kurtarma ekipleri, akademisyenler ve basın mensupları katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, üzerinden 19 yıl geçmesine rağmen Düzce depreminin tazeliğini koruduğunu ifade etti. Üniversite olarak Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi kurduklarını, bilimsel anlamda etkinlikler düzenlediklerini belirten Prof. Dr. İlhan Genç, Düzce Belediyesi ile de iş birliği içerisinde olduklarını söyleyerek deprem bilinci oluşturmak istediklerinin altını çizdi. Deprem öncesi tedbir almanın önemine değinen Prof. Dr. Genç, kişi ve kurumlara ayrı ayrı görev ve sorumluluklar düştüğüne dikkat çekerek programa katılımlarından dolayı Deprem Uzmanı Yrd. Doç Dr. Oğuz Gündoğdu'ya teşekkür etti.

Programda konuşan Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, 19. yılında Düzce depremini gençlere anlatmak ve yapılması gerekenleri gözden geçirmek üzere bir araya geldiklerini belirtti. 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerini yaşadığını söyleyen Ay, göreve geldikleri dönemde zemini sağlam yerlerde yapılardaki 40 kat sayısını 8 kata düşürdüklerini; Düzce Ovası'ndaki yapıları ise 4 katla sınırlandırdıklarını sözlerine ekledi. Depremin şehrin kaçınılmaz bir kaderi olduğunu dile getiren Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, güvenli yapılaşmasının önemini vurguladı. Depreme dayanıklı yollar yaptıklarına ve binaları denetlediklerine işaret eden Ay, konuşmasının sonunda Düzce depreminde görev yapan ve programa katılan kurtarma ekiplerine de teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından programın oturumlar bölümüne geçildi. Moderatörlüğünü Deprem Uzmanı ve Sismolog Dr. Oğuz Gündoğdu'nun yaptığı panelde; Dr. Gündoğdu "Düzce Depreminden Sonra Bölgedeki Depremsellik" başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Japonya'daki Kobe depreminden örnekler veren Gündoğdu, depremde "Korkmak serbest, panik yok" sözünü hatırlattı ve Bolu'da kırılmamış canlı bir fayın varlığından söz ederek yetkilileri uyardı. Düzce'nin Bolu'daki fay dışında deprem tehlikesi bulunmadığını kaydeden Gündoğdu, daha sonra sözü konuşmacılara bıraktı.

Oturumda, Afet Yönetimi Uzmanı Özden Işık "Afet Yönetiminde 1999'dan Günümüze Değerlendirmeler", Düzce Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ali Ateş "Düzce'nin Depremselliği ve Düzce Kenti İçin Deprem Tasarım Parametrelerinin Hesaplanması" ve Düzce Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Emin Arslan ise "Depreme Dayanıklı Yapı Tasarımının Temel İlkeleri" başlıklı sunumlarıyla programa katkı sağladı. Moderatörlüğünü Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç'in üstlendiği ikinci oturumda ise Dr. Oğuz Gündoğdu "Depremi Önceden Belirleme ve Strasbourg Etik Kuralları"ndan bahsederken, Özden Işık "Kadının Afetteki Yeri", başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Caner Polat "Deprem Sonrası Oluşabilecek İkincil Afetler ve Önlemleri" hakkında önemli bilgiler aktarırken, ADAD İl Müdürü Ali Kartal ise "Afet Öncesi, Sırası ve Sonrası" başlıklı sunumuyla afetlerde alınması gereken önlemlerle ilgili faydalı bilgiler paylaştı. Program, plaket takdimi ile sona erdi

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: 12, KASIM, PANELİNDE, KONUŞTULAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı