301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Ağustos 2019 - Çarşamba 17:32
 
Akçakoca'da Osmanlı Ekmeği?nin tadı bu fırında
Akçakoca’da iş adamı İsmail Öztürk tarafından Akçakoca Sapağında ekmek fırını açıldı.
DÜZCE YEREL HABER Haberi
Akçakoca'da Osmanlı Ekmeği?nin tadı bu fırında

 

 

Akçakoca’da iş adamı İsmail Öztürk tarafından ,Akçakoca Sapağında Ereğli Caddesi üzerinde kurulan Osmanlı Köy Butik Ekmek Fırını açıldı.

İşletme sahibi İsmail Öztürk  Fırınla ilgili şunları söyledi 10  değişik çeşit ekmek üretilen Osmanlı Fırınında, Osmanlı dönemine ait tatları bulmak mümkün olacak.  Köy ekmeği, tam buğday ekmeği, Osmanlı ekmeği, çavdar ekmeği bunların arasında yer alıyor. Sektör kabuk değiştirmeye başladı. Çeşit her geçen gün artıyor. 10 sene içinde sektör butik fırıncılığa doğru hızla ilerliyor. Butik fırıncılık, daha küçük çaplı bir alan. Yani yapılan ekmeği sadece yerinde tüketmek gibi… Çünkü şartlar çok ağırlaştı, eskisi gibi değil. Maliyetler çok arttı.

Son derece modern Osmanlı Butik Ekmek Fırınımızda, önemsediğimiz en önemli madde elbette hijyen. İmalathaneden tezgaha kadar her şeyin düzenli,, temiz, bakımlı olması şart. Bunun yanında birlikte çalıştığınız personel de önem taşıyor. Biz aile ortamında iş yapıyoruz. Bizim fırınımızda çalışan ustalar en az 20 yıllık personelimiz. Usta ve personel konusunda seçiciyiz. Bugün bu sektörde üretim yapan tüm esnafların kendine özgü bir farkı vardır mutlaka. Ürün çeşitliliğinin yanında mamullerimizi seçerken de çok dikkat ediyoruz. En iyisini kullanmaya gayret ediyoruz. Su mesela, basit bir şeydir ama suyun bile klorunu alıp, hamura öyle katıyoruz. Daha sağlıklı ekmek üretmek için yapıyoruz bunu. Ürünlerimizde hiçbir katkı maddesi bulunmuyor.

Osmanlı Ekmeği’nin hamuru tam 7 tahılın harmanlanması ile meydana geliyor. hamur yoğrulduktan sonra bekletme süresinin çok önemli olduğunu, 1 saat beklettikten sonra süsleme yapılıyor.  Osmanlı Ekmeği’nin üzerine birbirinden farklı motiflerle süsleme yapılıyor. Süslemede ise beyaz susam, haşhaş tohumu, sarı susam, buğday taneleri, çekirdek ve çörek otu kullanılıyor. Osmanlı Butik Ekmek Fırını Akçakoca sapağı Temar Petrol karşısında  sizlere de keyif verecek. 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Akçakoca'da, Osmanlı, Ekmeği?nin, tadı, bu, fırında,
Yorumlar
Haber Yazılımı