301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Mart 2020 - Cumartesi 15:02
 
Akçakoca’da Yaşlı Çınar Ağaçları Tehlike Saçıyor
DÜZCE YEREL HABER Haberi
Akçakoca’da Yaşlı Çınar Ağaçları Tehlike Saçıyor

 

 Akçakoca’da Yaşlı Çınar Ağaçları Tehlike Saçıyor Akçakoca ilçesinin sahil kısmında bulunan asırlık çınar ağaçlarının kuruyan gövdeleri ve bazen kopup yere düşen dallarının tehlike saçtığı belirtildi.

Akçakoca’da Çınar caddesinde bulunan anıt ağaç olarak tescilli çınar ağaçlarının gövdeleri çürüdüğü ve tehlike arz ettiği görüldü.Çınar caddesinde bulunan tarihi Çınar Ağaçları, restore edilerek koruma altına alınması bekleniyor.

 

Bulunduğu alanda caddeye adını verdiren ağaçlar, bakımsızlıktan ve ilgisizlikten çürümeye yüz tutmuş. Uzun bir tarihe sahip olan ağaç yıllardır hiçbir çalışma yapılmayarak, kaderine terk ediliyor.Bazı ağaçların gövdeleri tamamen çürümüş durumda olduğu için tehlike arz ediyor.Böceklerden ve ağaçların dibine sıcak sular dökümünden kaynaklanan çürümelerden dolayı ağaçlarda çürümeler meydana geldiğini ifade eden Cadde sakinleri: “Şuan asırlık çınar ağaçlarının çürüyen kısımları böcek tahribatına maruz kalmasından dolayı gövde kısmı çürümeye başlamış durumda. Kısa sürede bakımı yapılmazsa böcekler tarafından büyük zarar uğratılacak. Yetkililerin bir an önce asırlık çınar ağaçlarının bakımını yapmalıdır.Bu ağaçlar burada yıllardır var. Bir Çınar ağacının etrafına plastik şerit sarıp,düzeltip gittiler. Belediyemiz en azından çevreye daha duyarlı olmak adına bu ağacları koruma altına alabilir. Çınar ağacının içi çürümüş durumda. Birçok belediye bunun gibi tarihi ağaçlara çok önem veriyor. Bizce bizim belediyemizde bu konuda duyarlı olarak, sokağın simgesi olan Çınar ağacını koruma altına almalı” şeklinde konuşarak, yetkilileri görev başına çağırdılar.Ayrıca ağaçların etrafı tamamen toprak haline gelmiş pisilk içinde olduğu için dikkat çekerken,ağaçların etrafı çiçekler ekilip süslenmesinin gerektiğini ifade ettiler

 

Ağaçları tedavi etmeli

Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı öncülüğünde asırlık ağaçlar, zarar veren bakterilerden arındırılıp ve çürüyen kısımları özel ilaçlarla tedavi edilerek kontrol altına alınarak,bu kapsamda böcek tahribatına maruz kalan alanlar da özel macun ile kapatılmalıdır..

Böcek Lavraları Ağacı tamamen kurutabiliyor

Söz konusu zararlının larvaları ağaçların odun dokusunda beslenerek zarar vermekte ve ağacı tamamen kurutmaktadır. Ağacın gövdesinden çıkış yapan erginlerin oluşturduğu çıkış deliklerinden ya da erginlerin görülmesi ile zararlının varlığı daha kolay tespit edilmektedir. Ergin çıkış delikleri 10-15 mm çapında olabilmektedir. Zararlı böcek siyah renkte uzun antenlere sahip üzerinde beyaz lekeler bulunan 25-35 mm uzunluğundadır. Bacaklarının üst kısımları beyazımsı mavimsi bir renktedir. 300 m ye kadar uçabilmekte ve zarar verdiği bölgenin 50 m civarındaki diğer ağaçlarda da zarar verme ihtimali gözlenmektedir. Erginler mayıs ve ağustos ayları arasında ortalama 1-3 ay yaşamakta olup bu aylarda

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Akçakoca’da, Yaşlı, Çınar, Ağaçları, Tehlike, Saçıyor, , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı