301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Ağustos 2019 - Cuma 20:45
 
Bakan Kurum'dan Kentsel dönüşüm açıklaması
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "2023'ün güçlü şehirlerini hep birlikte inşa etmek için 'Kentsel Dönüşüm Eylem Planı' hazırladık. Eylülün ilk haftası İstanbul'da düzenleyeceğimiz toplantıyla eylem planını kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.
GÜNDEM Haberi
Bakan Kurum'dan Kentsel dönüşüm açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat  Kurum, 17 Ağustos depreminden sonra 2001'de yeni bir yapı denetim sistemi  uygulamasına geçildiğini belirterek, "Bu sistemle bugüne kadar 1,1 milyar  metrekare toplam alana tekabül eden 730 bin bina denetledik. Hala inşaatı süren  745 milyon metrekare alana tekabül eden 393 bin binanın denetimine ise devam  ediyoruz." dedi. Bakan Kurum, 17 Ağustos Marmara Depremi'nin 20. yılı dolayısıyla,  Bakanlığın yapı denetim sistemi faaliyetleri ve kentsel dönüşüm çalışmaları  hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
17 Ağustos'ta meydana gelen depremle başta Kocaeli, Sakarya, Yalova,  İstanbul, Bolu, Düzce olmak üzere tüm Marmara Bölgesi'nde büyük yıkımlar  yaşandığını belirten Kurum, depremde 96 bin 808 konut ve 15 bin 944 iş yerinin  yıkıldığını, 231 bin 364 konut ve 32 bin 569 iş yerinin de hasar gördüğünü  söyledi. Depremde 17 bin 480 kişinin hayatını kaybettiğini, binlerce kişinin de  yaralandığını ifade eden Kurum, "17 Ağustos 1999 depreminde kaybettiğimiz  vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. Cenabı Allah, 17 Ağustos benzeri depremlerden  ve tüm felaketlerden ülkemizi ve milletimizi muhafaza eylesin. 1999'dan bugüne,  benzeri acıların tekrar yaşanmaması ve vatandaşlarımızın daha sağlıklı, daha  güvenli binalarda ve şehirlerde yaşamaları için devletimiz var gücüyle çalıştı.  Biz de Bakanlık olarak elimizden gelen gayreti göstererek bu konuda yapılması  gereken çalışmalarımızı sürdürüyoruz." diye konuştu.
 
Türkiye'de son 100 yılda büyüklüğü 6 ve üzeri olan 56 deprem  yaşandığını dile getiren Kurum, toprakların yüzde 66'sının 1. ve 2. derece deprem  kuşağında yer aldığını, nüfusun yüzde 71'inin bu alanlarda ikamet ettiğini  belirtti.
 Son 100 yılda, 80 binin üzerinde vatandaşın depremlerde hayatını  kaybettiğine dikkati çeken Kurum, şöyle devam etti:
 "17 Ağustos ve Düzce depremlerinin ardından 20 yılı geride bıraktık.  Depremlerin acı hatıraları hala yüreğimizde. 20 yıl önce yaşadığımız büyük  felaket ve kaybettiğimiz hayatlar bizi bu toprakların gerçekliğiyle bir kere daha  karşı karşıya getirdi. Deprem sonrası Kocaeli, Yalova, Sakarya, İstanbul, Bolu ve  Düzce'de toplam 43 bin 146 konut yaparak hak sahiplerine teslim ettik. Depremden  sonra yerleşim alanlarının yeniden inşası ve güçlendirme, onarım çalışmalarını  gerçekleştirdik. 1999'dan sonra mevcut binaların değerlendirilmesi ve  güçlendirilmesi kapsamında, deprem ve imar yönetmeliklerinde düzenlemeler yaptık.  Binaların planlama aşamalarından başlayarak, bina yapımında kullanılan  malzemeler, deprem güvenliği kontrolü ve inşaatı yapacak müteahhitlerimizin  yeterliliğine dair inşaat sektörünü ilgilendiren pek çok konuda düzenlemelere  gittik."
 
 "Kentsel Dönüşüm Eylem Planımızı eylülde paylaşacağız"
 
 Kurum, Türkiye'yi etkileyecek olası bir depremin etkilerini azaltmak  için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2012'de başlatılan kentsel  dönüşüm çalışmalarına devam ettiklerini vurguladı. 6306 sayılı Kanun kapsamında 53 ilde ilan edilen 240 riskli alan ve 41  ilde yeni yerleşim alanı olarak kullanılmak üzere belirlenen rezerv yapı  alanlarında çalışmalara başladıklarını anlatan Kurum, şöyle devam etti:"Riskli alanlarda yer alan 557 bin bağımsız birime ilave olarak ayrıca  81 ilimizde 609 bin konut ve iş yerini, riskli yapı statüsünde yeniliyoruz.  Gelinen tarih itibarıyla yaklaşık 560 bin bağımsız birimin tahliye ve yıkım  işlemlerini gerçekleştirdik. Bu konudaki çalışmalarımızı daha planlı bir şekilde  yürütmek, 2023'ün güçlü şehirlerini hep birlikte inşa etmek için 'Kentsel Dönüşüm  Eylem Planımızı hazırladık. Eylülün ilk haftası İstanbul'da düzenleyeceğimiz  toplantıyla eylem planımızı kamuoyuyla paylaşacağız."
Bakan Kurum, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bugüne kadar 11  milyar 202 milyon lira tutarında destek ve yatırım gerçekleştirdiklerini  söyledi.
 
 
"Kayıplar, yapıların can ve mal güvenliğini sağlar nitelikte  yapılması gerektiğini gösterdi"
 
 Türkiye'de yapı denetim sistemine ilişkin yürütülen çalışmalardan  bahseden Kurum, şöyle konuştu: "1999 yılındaki depremlerde meydana gelen büyük can ve mal kayıpları  bize, yapıların her şeyden önce can ve mal güvenliğini sağlar nitelikte yapılması  gerektiğini gösterdi. Ülkemizde 17 Ağustos 1999 acı tecrübesi ile 2001 yılında  yeni bir yapı denetim sistemi (4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun)  uygulamasına geçildi. Zaman içerisinde yeni düzenlemeler yaparak sistemi bugünkü  dinamik yapısına kavuşturduk. Bu sistemle bugüne kadar 1,1 milyar metrekare  toplam alana tekabül eden 730 bin bina denetledik. Bu binalarda yaklaşık 5 milyon  500 bin bağımsız bölüm var. Hala inşaatı süren 745 milyon metrekare alana tekabül  eden 393 bin binanın denetimine ise devam ediyoruz. Bu yapılarda da yaklaşık 3  milyon bağımsız bölüm var. Başka bir ifadeyle bugüne kadar yaklaşık 22 milyon  vatandaşımız depreme dayanıklı konutlarında güven içinde oturuyor. Devam eden  inşaatların da tamamlanmasıyla bu rakam 35 milyona ulaşacak."
Bakan Kurum, deprem ülkesi olan Türkiye'nin olası afetlerden daha az  zarar görmesi amacıyla yapı denetim sisteminin Bakanlık bünyesinde özenle  sürdürüldüğünü dile getirdi.  Güvenli yapılar için binaların yapım aşamasındaki denetiminin öneminin  göz ardı edilemez bir gerçek olduğunu vurgulayan Kurum, "Van depremi sonrası il  genelinde denetlenen yapılarda herhangi bir can kaybının ve yıkımın yaşanmaması,  kanunun ülkemiz için ne denli önem arz ettiğini ve sahadaki başarısını gözler  önüne sermiştir." dedi.
 
  "Beton numunelerinin sahadan alınma ve kırım aşaması kayıt altına  alınıyor"
 
Kurum, yapı denetim sisteminde yer alan aktörler arasında  kurulabilecek ticari bağdan dolayı yaşanması muhtemel suistimalleri ortadan  kaldırmak için yapı denetim firmalarının Bakanlıkça elektronik ortamda  belirlendiğini, bu sistemi yıl başından itibaren uygulamaya başladıklarını  söyledi. İnşaatlardan alınan beton numunelerinin RFID (çip) sistemi ile  etiketlenerek izlenmesi ve sonuçların laboratuvar ortamından herhangi müdahale  olmadan online alınabilmesine imkan veren yazılım sisteminin uygulanmaya  başlandığını aktaran Kurum, şunları kaydetti:
 "Elektronik Beton İzleme Sistemi (EBİS) yazılımıyla geliştirilen mobil  uygulama ile inşaat sahasından beton numune bilgileri sisteme kaydedilerek, her  bir beton numunesi içerisine RFID etiket konuluyor ve numuneler  kimliklendirilerek kayıt altına alınıyor. 2015 yılında da kanuna aykırı hareket  eden kuruluşlar hakkında idari para cezası, yeni iş almaktan men cezası ve belge  iptalini öngören kademeli yeni bir idari müeyyide sistemini getirdik. Deprem  ülkesi olan Türkiye'nin olası afetlerden daha az zarar görmesi amacıyla yapı  denetim sistemini Bakanlığımız bünyesinde özenle sürdürmekteyiz. İhtiyaçlar ve  çağın gerekleri doğrultusunda sistem üzerinde geliştirme süreçlerine ara  vermeksizin devam ettiriyoruz."

Kamudan Haber

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Bakan, Kurum'dan, Kentsel, dönüşüm, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı