301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 01:04
 
BARINAK DERİN BİR NEFES ALDI
Akçakoca Barınağı belediye başkan Okan Yanmazın yeni projesi ile yenibir görünüm kazandı
DÜZCE YEREL HABER Haberi
BARINAK DERİN BİR NEFES ALDI

 

Akçakoca Barınağı belediye başkan Okan Yanmazın yeni projesi ile yenibir görünüm kazandı

Denize kıyısı olmasına rağmen denizden yararlanamayan Akçakoca’da denizi sevdirecek bir projeye imza atılıyor.Deniz turizmine büyük oranda katkı sağlayacak ve Akçakoca’lı  vatandaşa denizi sevdirecek proje kapsamında yapılan çalışmaların sonuna geliniyor

1630-1632 Yıllarında Akkazak korsanların baskınından korunmak  için eski Fiskobirlik binası ile şimdiki Diapolis oteline kadar uzanan bölgeye 3 metre yüksekliğinde 2 metre genişliğinde kalın bir duvar örülmüştü.En son kalıntısı ise Barınak girişindeki 1947 yılında yapılan beton iskelenin ön kısımda bir kemer vardı bu kemer 1934  yılında yıkıldı.Ayrıca burada kurulan Kadınlar pazarını koruma görevlisi ve ağası olan bir zatın isminden alınan Kızlarağası çarşısı vardı.1974 yılında yeri ve yapılışı çok yanlış olan Barınak zar zor yapılarak hizmete girmişti,2010 yılında eski belediye başkanı Fikret Albayrak Barınak  B- Doğu tarafındaki mendiğin yanında Balıkçılara dükkanlar yapmıştı.O günden beri yıpranan Barınak hiç bir proje görmemişti,yeni yönetime gelen belediye başkanı Okan Yanmaz Cumhuriyet meydanı ,Fedai Karabıyık Parkı ve Barınakı   kapsayan projesi ile çok güzel bir görünüm kazandırdı.Yıllardır kangren durumunda olan Barınak içinde bulunan araç otoparkı kaldırılarak ,modern bir biçimde Ankara Bozalt taşından Balık desenli taşlar meydan döşenerek,oturaklar ve çimler eklerek modern bir meydana geldi.Barınağın B- Batı mendiğinden , A-Doğu merdiğin tarafına Karayelden giren denizin 300 km kuvvetle (Rinit)  Beton bölmelerin altından oyduğundan bazı bölümlerde çökmeler meydana gelmişti.

Bu proje ile üzerine kalın bir beton atılarak,tehlikeli boyutu ortadan kalkarken,A-Doğu mendiğin tarafına  boydan boya yeni beton atıldı.Yine bu bölgeden Deniz kızı efsanesinden esinlenerek yapılan ve Yunus balığı figürleri  3 Boyutlu olarak çizilerek mükemmel bir görüntü elde edildi. A-Doğu mendireğin sonunda Olta balıkçılığı yapan vatandaşlar için Teraslar yapıldı Bu meydana Arıtma tesisin hemen yanıbaşında büyük bir Akvaryum konacaktır.Ayrıca Barınakta Akçakoca Balıkçı Barınağı Kooperatifİ binası yanısıra Dalgıç eğitim binası ahşaptan yapılıyor.Yine 1947 yılında hizmete giren,görünüm olarak dış bakımına hiç bakımı yapılmayan iskeleye boydan boya sıvası ve tadilatı yapılıyor.Bu çalışmaların A-Batı mendireği ve B- Doğu mendirğin son tarafınada  yapılması bekleniyor.Yine Akçakoca’ya turizm adına çok şeyler katacağı için alınan Gemi çok yakın zamanda Brınak içinde hizmete girecektir.Böylece yapılan yeni proje ile Eski görüntüsünden eser kalmayan Barınağın yeni yüzü ile Barınak Derin bir nefes aldı

Konu ile ilgili başkan Okan Yanmaz Barınaktaki çalışmalarla ilgili şunları söyledi

'Akçakoca deniziyle örnek bir şehir olacak'

“Akçakoca yeşili, mavisi ile insanların adeta göz zevkine hitap edecek bir şehir. Turizm anlamında da çok fazla çeşitliliğe sahibiz. Fakat bugüne kadar Akçakoca denizi kullanmaktan çekinmiş ve denizden yararlanamamış durumda. Biz Belediyesi olarak Akçakoca’yı  deniziyle barıştıracak projeleri hayata geçiriyoruz. Bu anlamda uygulayacağımız çalışmalarla her anlamda örnek bir şehir olan Akçakoca, deniziyle örnek olacak” dedi.

'Vatandaşlarımız gemide doyasıya vakit geçirebilecek'

Alınan gemi içinde şunları ifade eden Başkan Yanmaz, “Karadeniz’e kıyısı olan Akçakoca yazı olsun kışı olsun fazla bir hareketlilik göremiyoruz. Denize hareketlilik kazandırmak ve vatandaşlarımızın da bu hareketliliğe dâhil olmasını istiyoruz. Bu anlamda  gemi aldık.. Deniz turizmine büyük oranda katkı sağlayacak ve Akçakoca’lı  vatandaşa denizi sevdirecek proje kapsamında gemide restoran, kafeterya, düğün salonu, çocuk oyun alanı, canlı müzik alanı gibi vatandaşa hitap edecek mekânlar bulunacak turlar da düzenlenebilecek. Yazıyla, kışıyla vatandaşlarımız bu gemiyi rahatlıkla kullanabilecek. Çalışmalar tamamlandığında vatandaşlarımız gemide doyasıya vakit geçirecek” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: BARINAK, DERİN, BİR, NEFES, ALDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı