BARO BAŞKANI AY -20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününü kutladı
Haber
19 Kasım 2020 - Perşembe 22:33
 
BARO BAŞKANI AY -20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününü kutladı
Düzce Baro Başkanı Azade Ay 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününü kutladı
DÜZCE YEREL HABER Haberi
BARO BAŞKANI AY -20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününü kutladı

Düzce Baro Başkanı Azade Ay 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününü kutladı.Başkan Ay kutlama mesajında "Dünya çocuklarının haklarını teminat altına alan Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda oybirliği ile kabulünün yıldönümünde tüm çocuklarımızın 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününü kutlarız.
Dünya genelindeki tüm toplumsal olaylarda olduğu gibi 2020 yılı itibariyle başlıca gündemimiz olan Covid – 19 salgınından da en çok etkilenen ve bu bağlamda çok göz önünde olmamakla birlikte en büyük mağduriyeti yaşayan ne yazık ki yine çocuklarımızdır. Alınan tedbirler çerçevesinde örgün eğitime devam edemeyen çocuklarımızın psikolojik olarak desteğe ihtiyaçları en üst seviyeye yükselmiştir. Bunun yanı sıra özellikle kısıtlamaların sonucu olarak ev içi şiddet olaylarında artışların gözlemlenmekte ve şiddetin mağduru kadın ve çocuklar olmaktadır. Salgın döneminde dezavantajlı grup olan çocuklarımızın öncelikle sağlıklı yaşam hakkının korunması için ayrıca hassasiyet gösterilmesi gerekliliği açıktır.
Öte yandan yazılı ve görsel basın ile sosyal medyada mağdur çocuklarımızın tanınmalarına yol açacak şekilde kimliklerinin ve fotoğraflarının paylaşılması açıkça çocuk haklarının ihlalidir. Özellikle geçtiğimiz haftalarda yaşanan deprem felaketi sonrasında mağdur çocuklarımız hakkında yapılan bu nev’i haber ve paylaşımların ileride karşılarına çıkması durumunda travmayı tetikleyeceği uzmanlarca da belirtilmektedir. Bu bağlamda çocukları konu alan haber ve paylaşımların ayrı bir denetime tabi tutulması ve hak ihlali barındıran içeriklerin yayınlanmasının ve yayılmasının önüne geçilmesi önem arz etmektedir.
Düzce Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Merkezi olarak, Dünya Çocuk Hakları Günü vesilesiyle çocuk haklarının gelişimi sürecinde ve ilgili her konuda çalışmalarımızı sürdüreceğimizi, çocuklarımızın her türlü hak ihlalinden uzak, uygun sağlık ve eğitim koşullarında gelişimlerini sürdürebilmeleri için her tür çabayı göstereceğimizi bildiririz.
Kamuoyuna, saygılarımızla sunarız. "Dedi
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: BARO, BAŞKANI, AY, -20, Kasım, Dünya, Çocuk, Hakları, Gününü, kutladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı