301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 12:45
 
CHP İL BAŞKANI ÇERKES'LERİN ACILARINI PAYLAŞTI
Düzce CHP il başkanı Halük Demir,21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgününün 156'ıncı yıl dönümünde Çerkes kökenli tüm kardeşlerimizin acılarını en derinden paylaştı
DÜZCE YEREL HABER Haberi
CHP İL BAŞKANI ÇERKES'LERİN ACILARINI PAYLAŞTI

Düzce CHP il başkanı Haluk Demir,21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgününün 156'ıncı yıl dönümünde Çerkes kökenli tüm kardeşlerimizin acılarını en derinden paylaştı.Demir ":21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgününün 156'ıncı yıl dönümünde Çerkes kökenli tüm kardeşlerimizin acılarını en derinden paylaşıyorum.

Çarlık Rusya’sının Kuzey Kafkasya’yı işgali sonrasında Kafkas halkının direnişi ile yaşanan çarpışmalar neticesinde 21 Mayıs 1864’ te varılan ateşkes sonrası gerçekleştirilen acımasız baskı ve katliamlar ile yüz binlerce Kafkasyalı hayatını kaybetmiştir.

Hayatta kalanların çok büyük bir kısmı ise kitleler halinde sürgüne zorlanarak Osmanlı İmparatorluğu topraklarına gelmişlerdir. Çok ağır şartlarda gerçekleştiği bilinen sürgün sırasında yüz binlerce Çerkes kardeşimizin ölümü ile sonuçlanan ağır bir trajedi yaşanmıştır.

Acımasız sürgün sırasında yaşamlarını yitirenlere Allah’tan rahmet diler, başta Düzce olmak üzere, Türkiye ve dünyanın dört bir yanında yaşayan torunlarına başsağlığı dilerim."dedi

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: CHP, İL, BAŞKANI, ÇERKES'LERİN, ACILARINI, PAYLAŞTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı