301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Mart 2020 - Salı 15:01
 
CHP İLÇE BAŞKANI ABANOZ: ELEKTRİK VE DOĞALGAZ FATURALARI ERTELENSİN YA DA İPTAL EDİLSİN
Yönetime yeni gelmesi ile Akçakoca CHP ilçe partisindeki çalışmaları ile kısa bir süre içerisinde dikkat çeken CHP İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz, salgın günlerinde evlerinde kalan dar gelirli hane halklarına devletin yardım etmesi gerektiğini söyledi.
DÜZCE YEREL HABER Haberi
CHP İLÇE BAŞKANI ABANOZ: ELEKTRİK VE DOĞALGAZ FATURALARI ERTELENSİN YA DA İPTAL EDİLSİN

CHP İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz, salgın günlerinde evlerinde kalan dar gelirli hane halklarına devletin yardım etmesi gerektiğini söyledi.

Abanoz yaptığı açıklamada, sosyal devlet olmanın gerekliliğini hatırlatırken, dar gelir grubuna mensup hanelerin elektrik ve doğalgaz faturalarının ertelenmesi ya da iptal edilmesinin zorunluluk olduğunu belirtti.

İlçe Başkanı Abanoz’un yaptığı yazılı açıklamanın tam metni şu şekilde:

‘’Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de derinden sarsan koronavirüs salgınına  karşı, birlikte mücadele vermemiz gereken günlerden geçiyoruz.

Bu dönemde bizler vatandaş olarak kamu idarecilerinin yaptıkları çağrılara kulak verip evlerde kalmaya azami özen gösterirken, Devlet yöneticileri de vatandaşların bu dönemde yaşamaları muhtemel zorlukları en aza indirmek için çaba sarfetmelidir.

Bilindiği üzere, küresel bir salgına dönüşen koronavirüs salgını, toplumları sadece sağlık tedbirleri almak zorunda bırakmamış, üretimin durduğu, normal yaşam seyrinin değiştiği, vatandaşların tedbiren evlerine çekilmesiyle ekonomik sorunları da beraberinde getirmiştir.

Krizin ekonomiye verdiği zararı en aza indirmek için, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, tüm dünya ülkeleri bir dizi tedbiri içeren önlem paketleri açıklamış ve hayata geçirmeye başlamıştır.

Bizde ise sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı önlem paketleri ile, 100 milyar Türk liralık bir mali kaynağın devreye sokulduğunu hep birlikte izledik.

Birincisi, açıklanan 100 milyar Türk lirası gibi bir mali kaynak, sadece 13 milyar euroya karşılık gelirken, görülen o ki Fransa’nın açıkladığı 300 milyar euro ve İspanya’nın açıkladığı 210 milyar euronun yanında bizimkisi devede kulak kalan bir rakam.

Üstelik, sayın Erdoğan’ın açıkladığı tedbir paketinin yaşamın gerçekleriyle örtüşmeyen pek çok yanı var.
Bizim tedbir paketimizin, toplum olarak evlere çekildiğimiz şu günlerde yeni konut alımlarını iyileştirecek maddeler içermesi, komşuya bile gidemediğimiz günlerde uçakla seyahat etmede KDV indirimi öngörmesi, yabancı turistlerin boşaltıp ayrıldıkları otellerimiz için konaklama vergisini kaldırması gibi tedbirler, sürecin ruhuna uygun tedbirler olarak değerlendirilemez.

Yaşlılara kolonya dışında cılız ve yetersiz de olsa hükümetin açıkladığı 2 milyar liralık yardım paketini de önemsiyoruz.
Fakat yetmez…

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ FATURALARI ERTELENSİN YA DA İPTAL EDİLSİN

Özellikle dar gelirli hane halkının su, elektrik ve doğalgaz ödemelerinde pozitif bir ayrımcılık yapılması, fatura borçlarının ertelenmesi ya da silinmesi artık bir zorunluluktur.

İşine gidemeyen, üretim sürecinin dışında kalan, ücretsiz izne çıkartılan ya da işsiz kalan vatandaşlarımızın ocaklarında yanan elektrik ve doğalgaz, o ailelerin kabusu olmamalıdır.

Evde kal çağrıları yapmak ne kadar doğruysa, bu günlerde tüm aile fertlerinin daha çok kombiyi açacakları, daha çok su ve elektrik harcayacakları da bir o kadar gerçektir.

Hükümetin ve tüm belediyelerin fatura borcu nedeniyle su kesintisi yapmayacaklarına yönelik almış oldukları kararlar, vatandaşlarımızı ne kadar mutlu ettiyse, bu mutluluk elektrik ve doğalgaz faturaları için kolaylık yapılmadığı sürece buruk bir mutluluk olarak kalacaktır.

Hükümetin hiç zaman kaybetmeksizin dar gelirli grupların elektrik ve doğalgaz faturalarını askıya alacak bir müjdeyi vermelerini bekliyoruz.

Bu düzenleme inanın ki halkımızın koronavirüs salgınına karşı verdiği mücadele azmini hem motive edecek hem de ne ölçüde sosyal devlet olduğumuzun önemli bir göstergesi olacaktır."dedi

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: CHP, İLÇE, BAŞKANI, ABANOZ:, ELEKTRİK, VE, DOĞALGAZ, FATURALARI, ERTELENSİN, YA, DA, İPTAL, EDİLSİN,
Yorumlar
Haber Yazılımı