ÇOCUK KORUMA İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Haber
10 Şubat 2020 - Pazartesi 21:54
 
ÇOCUK KORUMA İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen, koruyucu ve destekleyici tedbirlerin yerine getirilebilmesi amacıyla kurulan Çocuk Koruma Kanunu Düzce İl Koordinasyon Kurulu Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.
DÜZCE YEREL HABER Haberi
ÇOCUK KORUMA İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen, koruyucu ve destekleyici tedbirlerin yerine getirilebilmesi amacıyla kurulan Çocuk Koruma Kanunu Düzce  İl Koordinasyon Kurulu Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi. 

Düzce Valisi Zülkif Dağlı başkanlığındaki toplantı Valilik Toplantı Salonunda yapıldı. 

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Dağlı, 2019 yılı çalışmalarının değerlendirileceği toplantının 2020 yılına ışık tutacağını söyledi. 

Katılımcılara Çocuk Koruma Kanunu ile toplantı hakkında bilgiler veren Vali Dağlı, “Çocuk dediğimizde insanlık kadar eski bir olgudan bahsediyoruz ama çocuğa ait olan hususlar insanlık kadar eski değil. Çocuk hakları, çocuğun korunması, çocuk istismarının önlenmesi kavramları çok daha yeni kavramlar. 2005 yılında bizim ilk Çocuk Koruma Kanunu’muzun yürürlüğe girmesiyle birlikte mevzuatımızda daha geniş ölçüde yer tutmaya başlayan bir husus. Bu farklılık dolayısıyla hem kolluk içerisinde çocukla ilgili farklı birimler oluşturulmaya başlandı hem de adliye içerisinde mahkemeleri farklılaştırıldı. İhtisas alanına çevrilerek bu konuyla ilgili olarak yapılan çalışmalar daha etkili hale getirilmeye çalışıldı. Çocuk Koruma Kanunu’muzun uygulanmasına dair iki tane yönetmeliğimiz var. Onlardan bir tanesi Çocuk Koruma Kanunu’na göre verilen koruyucu ve destekleyici tedbir kararlarının uygulanmasına dair yönetmelik. Bizim bu koordinasyon toplantımız da bu yönetmeliğin gereği olarak ortaya çıkan bir uygulama. İl Koordinasyon, İlçe Koordinasyon, Merkez Koordinasyon diye belirlenen hususlar var. Buna dair belirlenen mevzuat çerçevesinde hem kanun, hem yönetmelik, hem ilgili yönergede bizlerin belli periyotlarla bir araya gelip çocuk konusunda yapılacak çalışmalarla ilgili kurumlar arası düşen görev dağılımının bir koordinasyonunu sağlama, varsa eksiğimiz onları tamamlama yönünde bir çalışma bizden talep ediliyor” diye konuştu.

 
Toplantıda, 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu’na göre merkezi, il ve ilçe koordinasyonlarının çocuk koruma sistemi içinde etkin ve verimli işletilebilmesi, bilgi aktarımı gibi konularda standart sağlanması, gündem belirlenmesine ilişkin öngörü geliştirilmesi, sekretarya birimlerinin görevlerinin geliştirilmesi ile il, ilçe ve il, merkez arası bağlantının güçlendirilmesi amacıyla hazırlanan ‘Çocuk Koruma Kanunu’na göre verilen koruyucu ve destekleyici tedbirlerin yerine getirilebilmesi amacıyla kurulan Merkezi İl ve İlçe Koordinasyonların çalışma, usul ve esasları yönergesi gereğince 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu, uygulanışı, mevcut uygulamalar ve yasa gereği 2020 yılı içerisinde ilgili koordinasyon ve kurumlarca yapılan, gelecekte kuruluşlarca yapılması gereken iş ve işlemler Kütahya ili ve ilçeleri açısından değerlendirildi.
 
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: ÇOCUK, KORUMA, İL, KOORDİNASYON, KURULU, TOPLANTISI, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı