“Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Okul Çevreleri Denetlendi
Haber
13 Haziran 2019 - Perşembe 15:03
 
“Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Okul Çevreleri Denetlendi
“Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Okul Çevreleri ile Servis Araçları Denetimi ve Tek Dal Sigara Uygulaması” Gerçekleştirildi
ASAYİŞ Haberi
“Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Okul Çevreleri Denetlendi

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birimler tarafından mevcut huzur ve güven ortamının devamını sağlamak, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite çağındaki çocuk ve gençleri her türlü suçtan uzak tutmak, korumak, öğrencilerin eğitim ve öğretimlerini daha güvenli ortamlarda sürdürmelerini sağlamak, okullar çevresinde bulunan umuma açık yerleri denetlemek, çocukların dilendirilmesini önlemek, aranan şahısları yakalamak ve suç unsurlarını ele geçirmek amacıyla 12.06.2019 tarihinde “Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Okul Çevreleri ile Servis Araçları Denetimi ve Tek Dal Sigara Uygulaması’’ gerçekleştirildi.
 
 Ülke genelinde eş zamanlı olarak (47.995) personelin katılımı ile yapılan uygulamada;

•    (23.278) okul servis aracı denetlenmiş, (79) adet “Okul Servis Araçları Yönetmeliğine Uymamak”, (590) adet “Emniyet Kemeri Takmamak”, (41) adet “Fazla Yolcu Taşımak” ihlalleri başta olmak üzere toplamda (1.184) sürücüye cezai işlem uygulandı ve eksikliği tespit edilen (145)  okul servis aracı trafikten men edildi.

      Ayrıca; okul çevreleri ile öğrenci yurtlarına yakın alanlarda bulunan park ve bahçeler, metruk binalar, alkol ve tütün satışı yapılan yerler, içkili yerler, iddia ve ganyan bayileri, kahvehaneler, internet ve oyun salonları vb. umuma açık yerlerde yapılan denetimlerde;

•    (14.717) okul çevresi ile (34.763) umuma açık yer kontrol edildi, (641) işyeri hakkında idari işlem yapıldı, 
•    Umuma açık yerlerde ve diğer alanlarda bulunan (366.588) şahıs sorgulandı; (5) FETÖ/PDY, (17) uyuşturucu suçları, (9) cinsel suçlar, (41) yaralama, (39) hırsızlık, (20) dolandırıcılık, (14) tehdit, (4) hakaret, (26) kayıp çocuk, (795) yoklama kaçağı-bakaya, (177) diğer suçlardan olmak üzere toplam (1.147) aranan şahıs yakalandı, dilencilik ile ilgili herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadı.
•    (3) adet ruhsatsız tabanca, (4) adet av tüfeği, (154) adet mermi/fişek, (5) adet kesici/delici alet ile (1) adet kurusıkı tabanca, (1) gr eroin, (48) gr. esrar, (56) gr. sentetik uyuşturucu, (1.772) paket kaçak sigara ile (19) lt kaçak içki ele geçirildi.
 
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: “Çocuk, ve, Gençlerin, Korunmasına, Yönelik, Okul, Çevreleri, Denetlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı