301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Mayıs 2020 - Çarşamba 21:56
 
Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Sağlık Turizmi Yetki Belgesi Aldı.
Vali Dr. Zülkif DAĞLI’nın öncülüğünde Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Sağlık Turizmi yetki belgesi alan kamu hastaneleri içerisinde yerini almıştır.
DÜZCE YEREL HABER Haberi
Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Sağlık Turizmi Yetki Belgesi Aldı.

 

Dünyada sağlık turizmi son 10 yılda hızla gelişmiştir. Sadece tıp turizmi için seyahat edenlerin sayısı 10 milyonu aşmış ve yıllık 100 milyar bir ciroya ulaşmıştır. Termal turizm, medikal SPA, yaşlı ve engelli turizminde seyahat edenlerin sayısı ve bu alanda dönen ciro tam olarak bilinmemekle birlikte medikal turizmdekinden çok daha üst sıralarda olduğu öngörülmektedir.
Turizm sektörünün çeşitlendirilmesi ve 12 aya yayılması Türkiye gibi turizm ülkelerinde bir zorunluluktur. Turizm sektörü 12 aya yayılma ve istihdam yaratma hususunda çok önemli bir hizmet sektörüdür. Sağlık turizmi ise ticari bir konu olup ülkelerin ekonomisinde çok önemli bir yer almaktadır. Dünyada uluslararası hasta sayısı bakımından sırasıyla ilk 5 ülke; ABD, Almanya, Tayland, Hindistan ve Türkiye’dir.
Ülkemizde 48 adet JCI tarafından akredite edilmiş, uluslararası standartlarda hizmet veren sağlık kuruluşumuz vardır. Türkiye’de özel hastanelerin yanı sıra üniversite ve kamu hastanelerinde de sağlık turizmi altyapısını güçlendirmek için çeşitli çalışmalar başlamıştır.
Vali Dr. Zülkif DAĞLI’nın öncülüğünde Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Sağlık Turizmi yetki belgesi alan kamu hastaneleri içerisinde yerini almıştır. Ülkemizde yalnız 42 il 129 sağlık tesisinin Sağlık Turizmi yetki belgesi mevcuttur.
Yakın zamanda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile bir araya geldi. Bakan Ersoy ile Sağlık Bakanlığında görüştüklerini belirterek, "Şartların normale dönüşme sürecini, Türkiye'ye gelecek turistlerin sağlık durumları konusundaki önlemleri ele aldık. Sağlık turizmi gibi konular üzerinde de önemli istişarelerde bulunduk." ifadesini kullandı. Bu görüşmenin akabinde Sağlık Bakanlığınca Koronavirüs hastalığı (COVID-19) ile mücadele süresince, uluslararası sağlık turizmi kapsamında Ülkemizden sağlık hizmeti almak isteyen hastalar 20 Mayıs itibariyle ülkemize kabul edileceği duyuruldu.
Düzce Atatürk Devlet Hastanesinde Sağlık Turizmi kapsamında ilk etapta Dermatoloji, Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları, Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji, Genel Cerrahi, Kardiyoloji branşlarında hizmet verilmesi planlanmaktadır.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Düzce, Atatürk, Devlet, Hastanesi, Sağlık, Turizmi, Yetki, Belgesi, Aldı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı