301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Şubat 2020 - Pazartesi 23:46
 
Düzce İl Kütüphanesi Yeni Yüzüyle Hizmet Vermeye Devam Ediyor
Düzce İl Kütüphanesi Danışma Bölümü ve Sergi Rafları İle Yeni Yüzüyle Hizmet Vermeye Devam Ediyor
- Haberi
Düzce İl Kütüphanesi Yeni Yüzüyle Hizmet Vermeye Devam Ediyor

Düzce İl Kütüphanesi Danışma Bölümü ve Sergi Rafları İle Yeni Yüzüyle Hizmet Vermeye Devam Ediyor.Modern Hale Dönüştürülen Kütüphane Yoğun İlgi Görüyor.

Düzce İl Halk Kütüphanesi hayata geçirdiği uygulamalarla okuyucu ve üye sayısını her geçen gün artırmaya devam ediyor.Kütüphane yetkilileri “Melvil Dewey’in 1876 yılında başlatmış olduğu ondalık sisteme dayalı numaratik sınıflama sistemi ile kütüphanenin düzenlendiğini ifade ettiler. Düzce il Kütüphanesi, bilimsel araştırmaların niteliği ve niceliğinde önemli bir işleve sahip olmasından dolayı araştırma ve bilgiye erişim sürecinde öğrenci ve öğretim görevlilerine her türlü imkânı sağlamaya çalışmaktadır.

Bu kapsamda Danışma hizmeti, kullanıcıların bilgi kaynaklarını etkin olarak kullanmalarını sağlamak amacıyla gereksinim duydukları bilgiye en hızlı ve en doğru biçimde erişebilmeleri için verilen hizmettir. Danışma hizmetinin amacı, kullanıcılara basılı ve elektronik kaynakların kullanımı konusunda bilgi vermek, kütüphanenin hizmet verdiği her tür kullanıcı grubunun bilgi ihtiyacına yönelik kaynakları belirlemek, kullanıcıları ilgili kaynaklara yönlendirmek, gerektiğinde eğitim ve danışma desteği sunmaktır.

Düzce İl  Kütüphanesi'nin hizmetlerini, kullanım kurallarını ve koleksiyonunu tanıtmak; bu koleksiyondan nasıl yararlanılacağını ve kaynakların etkin şekilde kullanımını öğretmek amacıyla, kullanıcı gruplarına göre ayrı kütüphane oryantasyonları yapılmaktadır. Bu hizmetten faydalanmak isteyenlerin “Kullanıcı Eğitim Formu” nu doldurması gerekmektedir. Kütüphane oryantasyonları, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, dış kullanıcılar ve özel misafirler için farklı içeriklerle verilmektedir. Yeni öğrencilere genel kütüphane koleksiyonu, katalog taraması, koleksiyon kullanım ve kuralları tanıtılırken, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine, veri tabanlarının kullanımına yönelik eğitim verilmektedir.

 

Danışma biriminde;


.         Araştırmacılara çalışmalarında yardımcı olma ve gerektiğinde birlikte kaynak taraması yaparak araştırmacının bilgiye erişiminin sağlanması,
·         Çeşitli içerik ve düzeyde eğitim-tanıtım faaliyetleri ile kütüphane kaynaklarının tanıtımı ve etkin kullanımının sağlanması,
·         Kütüphaneler arası ödünç alma (ILL) hizmetlerini yürütülmesi,
·         Telefon, anlık ileti, e-posta yoluyla gelen ve yüz yüze sorulan danışma sorularını yanıtlanması,

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Düzce, İl, Kütüphanesi, Yeni, Yüzüyle, Hizmet, Vermeye, Devam, Ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı