301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Kasım 2019 - Cuma 20:39
 
Düzce Valiliği soba zehirlenmelerine karşı uyardı.
Düzce Valiliği soba zehirlenmelerine karşı uyardı.Valilik’ten yapılan açıklamada baca temizliği, yakıt alırken dikkat edilmesi gereken hususlar ve ölümcül vakaların önüne geçilebilmesi için yapılabilecekler tek tek sıralandı. Düzceliler özellikle izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamaları konusunda uyarıldı.
DÜZCE YEREL HABER Haberi
Düzce Valiliği soba zehirlenmelerine karşı uyardı.

Valilik’ten yapılan açıklamada baca temizliği, yakıt alırken dikkat edilmesi gereken hususlar ve ölümcül vakaların önüne geçilebilmesi için yapılabilecekler tek tek sıralandı. Düzceliler özellikle izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamaları konusunda uyarıldı. 

BACA TEMİZLİĞİ ÖNEMLİ

Açıklamada, baca temizliğinin önemine dikkat çekilerek “Karbon monoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbon monoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir” denildi. 

İZNİ OLMAYANDAN KÖMÜR ALMAYIN 

Kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmesi gerektiği belirtilerek “Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalı. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmeli. Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı.İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı. Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmeli” şeklinde bilgi verildi.  HAVALANDIRMA ÖNEMLİ”

Ölümcül vakaların önüne geçilebilmesi için yapılabilecekler şöyle sıralandı: “Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı. Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalı. Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak temizletilmeli. Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1m. daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalı, sobayı duvardan 15 ila 20 santimetre uzakta, en fazla 2 dirsek kullanarak kurmak lazım . Alınan cihazın kalite belgesi ve garantilerine dikkat edilmeli. Yanmakta olan soba yatmadan evvel mutlak surette söndürülmelidir.  Açıklamada ortaya çıkabilecek acil sağlık sorunlarında, zehirlenme durumundan şüphelenildiğinde, derhal 112 Acil’in aranması gerektiği belirtilerek “Unutmayın, soba değil ihmal öldürür” denildi.    

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Düzce, Valiliği, soba, zehirlenmelerine, karşı, uyardı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı