301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 12:48
 
FINDIK KURDU MÜCADELESİ
Düzce İlinde ekonomik anlamda üretimi yapılan fındığın ana zararlısı olan fındık kurdu, beslenme ve yumurta bırakmak yoluyla meyvelerde zarara yol açmakta ve mücadelesi yapılmadığı takdirde önemli oranda verim kaybına neden olmaktadır.
DÜZCE YEREL HABER Haberi
FINDIK KURDU MÜCADELESİ

Düzce İlinde ekonomik anlamda üretimi yapılan fındığın ana zararlısı olan fındık kurdu, beslenme ve yumurta bırakmak yoluyla meyvelerde zarara yol açmakta ve mücadelesi yapılmadığı takdirde önemli oranda verim kaybına neden olmaktadır.

Fındık kurdu erginleri öncelikle yeni oluşmakta olan meyvelerde zarar yapar, daha sonraları fındığın meyve kabuğunu hortumunun ucundaki ağız parçalarıyla kemirerek deler ve kabuk içindeki yumuşak etli kısımla beslenir.  Zarar gören meyveler normal büyüklüğe erişinceye kadar kabuk içindeki etli kısmı ve kabuk kısmı sarı renk alır. Bu zarar şekline halk arasında 'sarı karamuk' denir. Meyve normal iriliğe ulaştıktan sonra zarara uğrarsa meyve içi kararır ve bu zarara da 'kara karamuk' denir. Bir çift fındık kurdu ergini (dişi ve erkek),  beslenme ve yumurta koyma yoluyla yaklaşık 200 meyveye zarar verebilir. Meyve içerisinde beslenen larvalar meyve içini tamamen yedikten sonra bir delik açarak dışarı çıkar. Bu şekilde beslendiği fındık meyvelerinin pazar değeri kalmaz.

Fındık Kurduna karşı mücadele yöntemlerinden birisi Kültürel Mücadeledir. Bahçe toprağının çapalanması böcek yoğunluğunun azalması üzerine önemli bir etkendir. Ancak bu işlemi yaparken Fındık bitkisinin köklerine zarar vermeyecek şekilde yapılması gerekir.

Fındık Kurdu mücadelesinde Kimyasal Mücadele meyvelerin zararlıdan korunması amacına dayanır. Bunun için ergin böceklerin ekonomik zarar yapmaya başladıkları dönemde bahçeleri ilaçlı tutmak gerekir.

10 Ocak'ta 2 ve daha fazla fındık kurdu ergini bulunursa ilaçlama yapılmalıdır. Fındık kurdu ilaçlaması yapılan bahçelerde fındık kokarcasına rastlanırsa ayrı bir ilaçlama yapmaya gerek yoktur. Sayımlarda 10 Ocak'ta ortalama 1 ergin Fındık Kokarcası bulunursa her iki zararlıya karşı etkili etken maddeli ilaçlarla mücadele yapılır. Ayrıca fındık kurdu popülasyonunun yüksek olduğu yerlerde, tekrar sayım yapılarak zararını engellemek için Mayıs sonu ile Haziran başında ikinci bir ilaçlama yapılabilir.

İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce fındık alanlarında yapılan sürvey ve fenolojik gözlemlere göre; Sahil ve orta kuşakta 15 Mayıs, yüksek kuşakta ise 20 Mayıs tarihi itibariyle mücadele zamanının geldiği belirlenmiştir. Fındık üreticilerimizin bahçelerindeki hâkim çeşitlerin 50'sinin mercimek büyüklüğüne ulaştığı dönemde teknik tavsiyelere uygun olarak mücadeleye başlamaları ilaç uygulamalarını en kısa sürede tamamlamaları ( 1 hafta- 10 gün) gerekmektedir.

Kimyasal mücadelede kullanılacak bitki koruma ürünleri yetkili bayilerden alınmalı, reçete yazma yetkisine sahip olan kişiler tarafından reçetelendirilmeli ve uygulama yetkisine sahip olan kişiler tarafından da uygulanmalıdır.

İlimizde fındığın üreticilerimizin en önemli gelir kaynaklarından biri olduğunu, ana zararlı olan fındık kurdu zararlısı ile duyurulan zaman aralığında ve tekniğine uygun mücadele yapılmasının verim kaybını önleme bakımından çok önemlidir. İlimizin diğer geçim kaynaklarından birisi de arıcılık olup ve arı faaliyetlerinin, bitki çeşitliliğinin sürdürülebilirliği bakımından da çok önemli işleve sahiptir. Fındık kurdu ilaçlamaları esnasında arıların su içtiği kaynaklara hiçbir şekilde ilaç bulaştırılmaması gerekmekte olup Bitki Koruma Ürünleri uygulamalarının akşam üzeri veya sabah erken saatlerde, arıların uçuş yapmadıkları zamanlarda yapılmasının gerekliliği ve arılara zarar vermeyen Bitki Koruma Ürünlerinin öncelikli tercih edilmesi hususunda üreticilerimizin özenli davranmaları gerekmektedir.

Üreticilerimizin İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaat ederek daha geniş bilgi alabilirler.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: FINDIK, KURDU, MÜCADELESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı