301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Aralık 2017 - Cumartesi 20:41
 
Gebze’den Halkalı’ya Kesintisiz Ulaşım 2018’de
Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, 2018 yılı itibarıyla Gebze’den Halkalı’ya kesintisiz ulaşım sağlanabileceğini söyledi.
TEKNOLOJİ Haberi
Gebze’den Halkalı’ya Kesintisiz Ulaşım 2018’de

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Üsküdar İstasyonu dahil olmak üzere 13,5 kilometrelik Marmaray İstanbullulara hizmet veriyor. Ancak, Marmarayın her iki yakadaki banliyö sistemleriyle entegre olması ve onların da Marmaray araçlarını kullanarak Halkalıdan Gebze`ye kadar kesintisiz hale gelmesi çalışmalarımız, önümüzdeki yılın sonunda bitecek. 2018 yılı itibarıyla Gebze’den Halkalı’ya kesintisiz hale gelecek.” dedi.
“Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu” olma özelliğini taşıyan Üsküdar-Ümraniye metrosunun açılış töreninde konuşan Ulaştırma Bakanı Arslan şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanım, bu talimatınız çerçevesinde Doğu-Batı aksında, Marmaray projesinde çok önemli mesafeler aldık. Üsküdar İstasyonu dahil olmak üzere 13,5 kilometrelik Marmaray İstanbullulara hizmet veriyor. Ancak, Marmaray’ın her iki yakadaki banliyö sistemleriyle entegre olması ve onların da Marmaray araçlarını kullanarak Halkalı’dan Gebze’ye kadar kesintisiz hale gelmesi çalışmalarımız, inşallah önümüzdeki yılın sonunda bitecek. 2018 yılı itibarıyla Gebze’den Halkalı’ya kesintisiz hale gelecek. Kuzey-Güney aksında da tam 18 raylı sistemle Marmaray entegre olacak, Üsküdar-Ümraniye, Kadıköy-Kartal dahil olmak üzere.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Bakanlığın iş birliğiyle yaptığı çalışmaları anlatan Arslan, bu iki kurumun çok güzel bir uyumla raylı sistemleri birbirini bütünleyecek şekilde gecelerini gündüzlerine katarak çalıştıklarını söyledi. Bakan Arslan, “Biz Marmaray’la günde 1,5 milyon kişiyi taşımakla yetinmeyeceğiz, Marmaray’la entegre olan 18 raylı sistemle 10 milyon üzerinde İstanbulluya günde hizmet eder hale geleceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Arslan, Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açılışı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım ile birlikte metroda incelemede bulundular.

GÜNDE 700 BİN YOLCU TAŞINACAK
Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun uzunluğu 20 kilometre ve 16 istasyonu bulunuyor. Metronun, uzunlukları 128 metreden oluşan 126 vagonunun yolcu kapasitesi bin 622. Saatte tek yönden 65 bin, günde ise ortalama 700 bin yolcu taşınması hedefleniyor.

Emisyonunda yıllık 77 bin 246 ton azalma sağlayacak hattaki trenlerin fren gücünden yararlanarak enerji geri dönüşümü elde edilecek. Fren mesafesi kısalacak enerjiden tasarruf sağlanacak.

Metronun birinci etabı olan Üsküdar-Ümraniye bölümü yani sürücüsüz kısmın uzunluğunu ise 10,5 kilometre. Bu bölüm; Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı ve Yamanevler olmak üzere 9 istasyondan oluşuyor. Ayrıca hat, Üsküdar’dan Marmaray, Marmaray’dan Yenikapı-Hacıosman ve diğer metrolara entegre ediliyor. Bu hattı kullananlar, Üsküdar’da Marmaray, Altunizade ise metrobüs ile yolculuk yapabilecek.
Hizmete girecek metroyla Sancaktepe’den Üsküdar’a 27, Ümraniye’ye 15, Kartal’a 62, Yenikapı’ya 39, Taksim’e 47, Hacıosman’a 71, Havalimanı’na 71 ve Olimpiyat Stadı’na 81 dakikada ulaşılabilecek.

İnce işleri tamamlanan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun diğer kısımları ise 2018’in Haziran ayında hizmet vermeye başlayacak.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Gebze’den, Halkalı’ya, Kesintisiz, Ulaşım, 2018’de,
Yorumlar
Haber Yazılımı