Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
25 Mart 2020 - Çarşamba 18:01
 
HISARCIKLIOĞLU AÇIKLAMA YAPTI
Tüm dünyada etkisini giderek arttıran ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen Covid-19 Yeni Tip Korona Virüsü dolayısıyla tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonomiye negatif yansımaları olmuş, ilerleyen süreçlerde de olmaya devam edeceği öngörülerek TOBB Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklığlu’nun Covid-19'un ekonomik etkilerini sınırlandırmak için iş dünyamızdan gelen diğer taleplerin ilgili Bakanlıklar ve Kurumlar nezdinde takibine devam etmektedir.
DÜZCE YEREL HABER Haberi
HISARCIKLIOĞLU AÇIKLAMA YAPTI

Koronavirüs salgının etkilerini azaltmak için hayata geçirilen Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi içerisinde yer alan ve iş dünyamızı ilgilendiren hususlar aşağıda listelenmiştir.

1.           Perakende, AVM, Demir Çelik, Otomotiv, Lojistik- Ulaşım, Sinema, Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil Konfeksiyon ve Etkinlik - Organizayon sektörleri için Nisan, Mayıs ve Haziran’daki Muhtasar, KDV, SGK ödemeleri 6’şar ay ertelenecek,

2.           KGF desteği 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartılacak, böylece 350 milyar TL’nin üzerinde ilave kefalet limiti sağlanacak. Kullandırımlarda likidite ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ'lere öncelik verilecek.

3.           Kovid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelenecek ve ilave finansman desteği sağlanacak.

4.           Kamu bankaları ve bazı özel bankalar tarafından vadesi gelen çek, maaş, kredi, dönem sonu faizi gibi ödemeler için ilave kredi limiti tahsis edilecek.

5.           İhracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.

6.           Reeskont kredisi geri ödemelerine 90 güne kadar vade uzatımı sağlanacak, yeni kullanımlara 12 ay ek taahhüt kapama süresi verilecek, kredi kullanım süreleri 240 güne ve uzun vadeliler için 720 güne çıkarılacak.

7.           KOSGEB’in 30 Haziran’a tahakkuk edecek alacakları 2021 yılına ertelenecek.

8.           Çalıştırılamayan personelin brüt maaşının 60’ına kadarının İşsizlik Fonu’ndan alınmasını sağlayan Kısa Çalışma Ödeneği süreci kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak.

9.           Bu dönemde çalışılamayan mesainin telafisi için tanınan Telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkartılacak.

10.         Esnek ve uzaktan çalışma modelleri daha etkin hale getirilecek.

11.         İcra ve iflas takipleri 30 Nisan'a kadar durdurulacak.

12.         Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline 'mücbir sebep' notu düşülecek.

13.         Konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacak.

14.         Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelenecek.

15.         Havayolu yolcu taşımacılığında KDV oranı 30.06.2020 tarihine kadar 1’e indirilecek

16.         Faaliyetleri zorunlu olarak durdurulan iş yerleri için kamu idarelerince kira bedeli tahakkuk ettirilmeyecek.

17.         Teknoparklardaki kuluçka firmalarından ve ticari işletmelerden 2 ay süreyle kira alınmayacak.

18.         Geri kazanım payı (GEKAP) beyannameleri altı ayda bir verilecek.

19.         Kapıkule Sınır Kapısı’nda (öncesinde Habur’da başlatılmıştı) tampon bölgede şoför, dorse veya konteyner değişimi başlatıldı. Uygulama İpsala ve Hamzabeyli kapılarına da yaygınlaştırılacak.

 23 MART TARİHİ İTİBARIYLA SONUÇLANAN TALEPLER 

24 MART TARİHİ İTİBARİYLE SONUÇLANAN TALEPLER

https://tobb.org.tr/Sayfalar/20200323-covid-destegi.php

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: HISARCIKLIOĞLU, AÇIKLAMA, YAPTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı