Haber Detayı
01 Nisan 2020 - Çarşamba 17:25
 
Kalkınma ajanslarına başvuru süresi 2 ay ötelendi
Kovid 19’la mücadele kapsamında önlem ve strateji belirleyen OSB, teknopark, SİAD ve şirket zincirine bir de bölgesel teşvik enstrümanları olan kalkınma ajansları eklendi. 3 aşamalı plan kapsamında Kovid-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programıyla; salgın riskinin yayılımını en aza indirmeye yönelik acil çözüm sunan projeler desteklenecek.
DÜZCE YEREL HABER Haberi
Kalkınma ajanslarına  başvuru süresi 2 ay ötelendi

Kovid 19’la mücadele kapsamında önlem ve strateji belirleyen OSB, teknopark, SİAD ve şirket zincirine bir de bölgesel teşvik enstrümanları olan kalkınma ajansları eklendi.  3 aşamalı plan kapsamında Kovid-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programıyla; salgın riskinin yayılımını en aza indirmeye yönelik acil çözüm sunan projeler desteklenecek.

Kalkınma ajansları, KOVİD-19 atağına kalktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ülkemizdeki tüm kalkınma ajanslarının, bu hastalıkla mücadele için yapacakları yenilikçi çalışmalara destek vereceğiz” şeklinde seslendiği kalkınma ajansları bu eksende Kovid-19 ile mücadele uygulanacak tedbirleri belirledi. Üç aşamalı plan kapsamında Kovid-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programıyla; salgın riskinin yayılımını en aza indirmeye yönelik acil çözüm sunan projeler desteklenecek. Virüsün yayılımının önlenmesi ve kontrol altına alınması, halk sağlığı için acil hazırlık ve müdahale çalışmaları, salgının ülke, bölge ekonomisine olumsuz etkilerinin azaltılması temel öncelik olacak. Süre ertelemeleri kapsamında ise ajans desteklerine başvuru 2 ay ötelendi, uygulaması devam eden projelere ilişkin sözleşmeler de 2 ay uzatıldı. Salgın sonrası iyileştirme çalışmaları kapsamında da bölgelerdeki sosyo-ekonomik etkilerinin iyileştirilmesine dönük çalışmalara da şimdiden başlanacak. En çok etkilenen sektörler ve toplum kesimleri için yapılabilecekler bölgesel düzeyde tespit edilip, raporlanacak.

“ÜÇLÜ” VE GÜÇLÜ KORUMA

 Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kovid-19 ile mücadelede çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. TÜBİTAK MAM’da aşı geliştirme çalışmaları devam ederken, Bakanlık da ilk günlerden itibaren üretimin bütün cephelerinde faaliyet gösteren sektör meclisleri, organize sanayi bölgeleri ve sanayi odaları ile istişare yürüttü. Teknopark firmaları ekonomik açıdan zorluk yaşamasınlar diye kiralar konusunda kritik adım atılarak yönetici şirketlere, kuluçka firmalarından ve teknoparklarda yer alan restoran ve kafe gibi ticari işletmelerden 2 ay boyunca kira almamaları hususunda talimat gönderildi. Teknopark kampüslerinde ar-ge ve tasarım alanında çalışan firmaların da ‘2 aylık kiraları ertelendi, ödeme planlarında da kolaylık sağlandı. Bakanlık ardından KOSGEB’in 3’lü koruma paketini devreye aldı. Salgında, en çok ihtiyaç duyulan; dezenfektan, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske, eldiven gibi sağlık ürünlerinin yerli üretimine işletme başına 6 milyon liraya kadar destek paketini hayata geçirdi. Kovid-19’un teşhis ve tedavisinde kullanılan ürünler TÜBİTAK “KOBİ Ar-ge Başlangıç Destek Programı çerçevesinde desteklenirken, salgın ile ilgili dünyadaki, ülkemizdeki akademik araştırma ve makalelere yer vermek üzere covid19.tubitak.gov.tr portalı açıldı.

NEGATİF ETKİLER ERİTİLECEK

 Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı son olarak da kalkınma ajansları aracılığıyla Kovid-19 ile mücadele uygulanacak üç aşamalı planını devreye alıyor. Planın birinci aşamasını Kovid-19 ile Mücadele Ve Dayanıklılık Programı oluşturdu. Bu programla salgın riskinin ülkemizde yayılımını en aza indirmeye yönelik acil çözüm sunan projeler desteklenecek. Programın üç temel önceliğini de virüsün yayılımının önlenmesi ve kontrol altına alınması, halk sağlığı için acil hazırlık ve müdahale çalışmaları, salgının ülke ve bölge ekonomisine negatif etkilerinin azaltılması oluşturdu.

220 MİLYONLUK BÜTÇE

 Kovid-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programının bütçe büyüklüğü ve programdan kimlerin yararlanacağı da belli oldu. Programa göre; yenilikçi uygulama geliştirenler desteklenirken, programdan kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte, sivil toplum örgütleri ile firmalar yararlanabilecek. Türkiye genelindeki 26 ajansın hepsi bu süreçte olacak. Haftanın her günü elektronik olarak başvuru yapılabilecek. Programın toplam bütçe büyüklüğü de yaklaşık 220 milyon lira olarak belirlendi. Bir ay süreyle askıda kalacak programa başvurular üç gün içinde sonuçlandırılacak.

2 AY UZADI

 Kovid-19 ile mücadele uygulanacak tedbirlerden ikincisi ise süre ertelemeleri oldu. Bu tedbirle ajans desteklerine başvuru süresi 2 ay ötelendi. Uygulaması devam eden projelere ilişkin sözleşme süreleri de 2 ay süreyle uzatıldı.

UYANIŞ BAŞLAYACAK

 Planın üçüncü aşaması ise salgın sonrası iyileştirme çalışması olacak Bu kapsamda, tüm kalkınma ajansları, Kovid-19 salgınının bölgelerindeki sosyo-ekonomik etkilerinin iyileştirilmesine dönük çalışmalara şimdiden başlayacak. Salgından en çok etkilenen sektörler ve toplum kesimleri için yapılabilecekler bölgesel düzeyde tespit edilip, raporlanacak. Bu raporlar ulusal düzeyde yapılacak çalışmalara da girdi teşkil edece

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Kalkınma, ajanslarına, , başvuru, süresi, 2, ay, ötelendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı