301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Ocak 2018 - Pazar 20:09
 
Karadeniz'de gemi imalatı dünya standartlarına kavuştu
Trabzon'un Sürmene ilçesindeki Yeniçam Tersanesinin faaliyete girmesiyle Karadeniz'deki gemi imalatı dünya standartlarına kavuştu.
TEKNOLOJİ Haberi
 Karadeniz'de gemi imalatı dünya standartlarına kavuştu

Trabzon'un Sürmene ilçesindeki Yeniçam Tersanesinin faaliyete girmesiyle Karadeniz'deki gemi imalatı dünya standartlarına kavuştu.
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu yeni tersane alanında incelemelerde bulundu. Sac Gemi, Ahşap Tekne ve Kotra İmalatçıları Küçük Sanat Kooperatifi Başkanı Rıfkı Başaran, Trabzon'un Yeniçam tersanesinde modern şartlarda üretime geçmekten bütün üyelerin mutlu olduğunu ifade etti. Firmaların Yeniçam tersane alanına taşınmalarının devam ettiğini belirten Başaran, "Şimdi hayatımızdan çok memnunuz. Yeni yerimize taşındık. Çamurdan topraktan kurtardık" dedi.
Başaran, firmaların taşınma işlerinin devam ettiğini belirterek, "Bu yeni yerlerimizde Avrupa standartlarına ve dünya standartlarına uymaya çalışacağız. Bütün siparişleri de almaya çalışacağız. Bizden bahtiyar yoktur. Her sezona 4 tane 5 tane balıkçı gemisi yapıyoruz. Sipariş gelirse daha büyük gemiler veya yolcu gemisi, katamanlarda yapabiliriz. Şu anda balıkçı gemilerinde 50 metre boy sınırlaması var. Bizde 50 metre boyunda gemi yapıyoruz ama sipariş gelirse daha büyük gemilerde yapabiliriz" şeklinde konuştu.
Yeni tersane alanında imkanların çok güzel olduğunu vurgulayan Başaran Gemi Sanayi Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Başaran ise, üretim açısından yüzde 30 artış sağladıklarını dile getirerek, "Şükür olsun yeni yerimize taşındık, insan gücü olarak rahatladık. İnsanların çalışması daha rahat oldu. Teknik çalışmaya başladık, daha rahat bir ortam oldu. Sağlıklı ortam oldu. Yağmurdan sudan kurtardık. Çok şükür bunları göreceğimize inanmıyorduk. Üretim işçi olarak yüzde 30 daha bir rahatlığa ulaştık. Sağlık yönünden bakarsak yarı yarıya kazandık" diye konuştu.

"Üretim standartlarını artıran Yeniçam Tersanesi daha çok tercih edilecek"
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, Yeniçam tersanesinin tarihine yakışır bir şekilde uluslararası standartlara kavuştuğunu söyledi. Yıllardan beri adım adım bugüne gelindiğini, kooperatif başkanı ve firmaların çok güzel çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade eden Başkan Hacısalihoğlu, "Yeniçam Tersanesi gerçekten Türkiye'nin iftihar edeceği bir konuma ulaşmıştır" dedi.
Yeniçam Tersanesinde yapılan imalatın kalitesinin uluslararası standartlar açısından istenilen seviyeye geldiğini kaydeden Başkan Hacısalihoğlu, "Şu anda istenilen projelerin üretimi burada yapabilecek durumdadır. Burada fiziki olarak üretim alanları Avrupa standartlarına geldi. Yapılan imalatlarda Avrupa standartlarına kavuştu.

Bu gelişmeler burada yapılacak olan imalatın uluslararası pazarlarda yer bulması anlamı taşımaktadır. Bölgemizin ve ülkemizin ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra ihracata dönük üst seviyede imalatlarda burada gerçekleştiriliyor. İhracat ve istihdama katkı sağlayan tersanemizin aynı zamanda katma değer artışı yönünden de Trabzon ve ülke adına çok büyük katkısı olduğunu söyleyebilirim. Yeniçam Tersanesindeki başarılarından dolayı Kooperatif Başkanımız Rıfkı Başaran'ı, işletmelerimizi ve çalışanlarımızı tek tek kutluyorum. İşletmelerimizin tümünü gezdik. Hepsinde büyük bir gayret büyük bir doluluk oranı var. Bu şunu gösteriyor. Kalitenin yüksek oluşundan dolayı artık insanlar gemilerini Yeniçam tersanemizde yaptırıyor. İşletmelerimizin taşınması tamamlandığın daha büyük başarılara imza atılacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Kaptan haber

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: , Karadeniz'de, gemi, imalatı, dünya, standartlarına, kavuştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı