Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
27 Ağustos 2019 - Salı 21:33
 
KEŞİR ' DEN MÜJDE GELDİ
Düzce millet vekili Ayşe Keşir bugün bir Basın Açıklaması yaptı.Keşir açıklamasında :Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, İl Özel İdaresi ve talep eden tüm belediyelerin borç ertelemeleri yapılmış olup, Gümüşova (500 bin TL) ve Akçakoca Belediyesi (750 Bin TL) hibe talepleri onaylanmıştır. Kredi talepleri için de talep yazıları beklenmektedir.
DÜZCE YEREL HABER Haberi
KEŞİR ' DEN MÜJDE GELDİ

17-18 Temmuz 2019 tarihlerinde Düzce İlimizde gerçekleşen sel felaketinde ilk günden itibaren Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bizzat yakın takipleri ile süreç yürütülmüştür. Kendilerinin talimatlarıyla, devletimiz ve hükümetimizin ilgili kurum ve birimleri nezdinde iş ve işlemler yapılmakta ve takip edilmektedir.

İlk günden itibaren Düzce İl Özel İdaresi, Düzce Belediyesi, AFAD, Jandarma ve Emniyet Teşkilatı, STK’lar başta olmak üzere ilçe ve belde belediyelerimiz ve diğer il, ilçe belediyeleri, özel idareleri, kamuya ait kurumların araç ve ekipmanları, personeli, bölgeye adeta bir seferberlik ile hareket ederek destek vermişlerdir.

Afetin ilk günlerinde önceliğimiz kayıp olan canlarımızı arama kurtarma çalışmaları olmuştur. Beraberinde sel sonrası bölgenin acil ihtiyaçlarının karşılanması ve yaraların sarılması için hasar tespit çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yapılması için çaba sarf edilmiştir.

Bayram tatilini ilimize destek için Akçakoca’da geçiren, 65. Hükümet Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın sel felaketinden etkilenen köylerimizi ziyaret ederek, yapılan çalışmaları yerinde incelemiş ve ilimizin ihtiyaçlarını her bir bakanlık üzerinden tek tek bizzat takip etmektedir.

AFAD Başkanlığı tarafından ilk andan itibaren arama kurtarma çalışmaları etkin ve yoğun bir şekilde yapılmıştır. Sayın İçişleri Bakanımız ve Bakan Yardımcımız, ilk gün ilimize gelmiş, AFAD Başkanımız da bu süreçte iki kez Düzce’ye gelmiştir. Toplamda 2515 personel, 673 araç ve 94 arama köpeği ile çalışmalar arama kurtarma çalışmaları sonlandırılmıştır. Arama, kurtarma, yok olan yolların yeniden açılması, acil su ve yemek ihtiyacının karşılanması vb yürütülen çalışmalar için 6 milyon 500 bin TL gönderilmiştir. 23 Temmuz 2019 tarihinde Genel Hayatı Etkinlik oluru alınmıştır. Ayrıca aileler için ilk anda 467 bin 500 TL öncelikli acil yardım ödeneği gönderilmiştir. Kesin hasar tespit çalışmaları için askı ilanına çıkılmış ve itiraz süreci devam etmektedir.

AFAD ve SYDV tarafından ödenemeyen işyeri ve araçlar içinde Acil Destek Gideri Ödeneği talep edilmiş 3 Milyon TL ödenek tahsisi yapılmıştır. Akçakoca ve Cumayeri Kaymakamlıkları tarafından kurulan komisyon marifetiyle önümüzdeki günlerde ödemeler gerçekleştirilecektir. Ayrıca Akçakoca, Cumayeri, Gümüşova, Gölyaka ve Yığılca İlçe belediyelerinin yardım taleplerinin tespit ve keşif işlemleri devam etmektedir.

Sayın Bakanımızın ziyaretleri akabinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, İl Özel İdaresi ve talep eden tüm belediyelerin borç ertelemeleri yapılmış olup, Gümüşova (500 bin TL) ve Akçakoca Belediyesi (750 Bin TL) hibe talepleri onaylanmıştır. Kredi talepleri için de talep yazıları beklenmektedir.

 

 

 

İl Özel İdare’nin Sel felaketi nedeniyle içme suyu hatları ve yolların tamirinde kullanılacak malzeme ve Konkasör alımı için, 6.000.000 TL hibe talebi onayı çıkmıştır (25.07.2019). Ayrıca; Çevre Bakanımız ile yapılan toplantının akabinde Kanal Kazıcı (Bedeli 400 bin TL) teslim alınmıştır. Arazör ve Vidanjör talebimizin (1 milyon 70 bin TL) DMO süreci devam etmektedir. Konkasör ve Plaj Kumu Temizlime aracı talebimizin piyasa araştırması yapılmaktadır. 500 adet Konteynır talebimizin, 240 adeti teslim alınmıştır, süreç devam etmektedir.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nden Gölyaka sel bölgesi için 3 milyon 600 bin TL tahsil edilmiştir. İl Müdürlüğü’nden Afet giderleri için talep edilen 5 milyon TL alınmış ve 2 milyon 861 bin TL mazot alım ihalesi yapılmıştır (27.07.2019). Yine İl Müdürlüğü’nden Asfalt Bitüm Malzemesi talep edilmiştir, talebimiz onaylanmıştır. Taşıma işlemleri devam etmektedir (22.07.2019). İller Bankası’ndan Afet giderleri için ödenek talep edildi. 4 milyon içme suları ve 2 milyon yol yapımı için tahsil edilmiştir (23.07.2019)

Altyapı hasarlarının giderilmesi için Düzce İl Özel İdaresi adına talep yazımız AFAD Başkanlığına gönderilmiştir.

Çevre Yönetı̇mi Genel Müdürlüğü tarafından, 25 Temmuz 2019 tarihinde yerinde yapılan incelemelerin akabinde Melenağzı Mevkii merkez alınarak 45 Km’lik alanda çalışmalara başlanmıştır. 13 Ağustos 2019 tarihinde Melenağzı Mevkiinden başlatılan temizlik çalışmaları 18 Ağustos 2019 tarihinde son bulmuştur. Çalışmalar 85 kişilik saha ekibi, 10 dalgıç ve 4 kişilik idari personel tarafından gerçekleştirilmiştir. Temizlik çalışmaları sonucu 13 plajda (Caferiye, Melen Çayı, Paşalar, Kalkın, Edilli, Kale, Kadınlar, Değirmenağzı, Akçakoca, Çuvallı, Akevler, Çayağzı, Akkaya) toplam 511 m3 atık toplanmıştır. Kirlilik, ağırlıklı olarak, orta ve küçük ebatlı ağaç ve kütük parçaları, evsel çöpler, yer yer de dev ağaç kütüklerinden kaynaklanmış olup, toplanan bu atıkların büyük bir kısmı lisanslı tesise diğer kısmı ise küçük parçalara kesilmiş, paketlenmiş ve halka yakıt olarak dağıtılmak üzere Akçakoca Belediyesine teslim edilmiştir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ilimizi ziyaret etmiş;

 

· Düzce İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne ilk anda 1 milyon TL tutarında kaynak aktarılmıştır.

· Akçakoca’da zarar gören 331 hane ve Cumayeri’nde zarar gören 54 hane ve 10 işyerinin acil desteği için 1 milyon TL aktarılmıştır. Afetten zarar görenlere ivedilikle müdahale edilmesi sağlanmıştır.

· Bölgedeki SGK prim ödeme yükümlülerine, primlerini erteleme imkânı sağlanmıştır. Erteleme imkanından yararlanabilmeleri için İl Afet Müdürlüğü veya Valilikten alınacak sel felaketinden etkilendiklerine dair belge ile birlikte “zor durumda” olduklarını belirten dilekçe vasıtasıyla başvuru yapmaları yeterlidir. Akçakoca ilçesinde bugüne kadar; 10 Bağkur sigortalısı ve 5 işveren ise işçilerinin prim borçlarının ertelenmesi için müracaat etmiştir. Taleplerin tamamı bakanlıkça karşılanmıştır. SGK İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezine 18.10.2019 tarihine kadar başvurulması halinde yapılandırma taksitleri ertelenecektir.

 

 

 

Ayrıca; Düzce ilinde meydana gelen sel felaketi ile ilgili olarak KOSGEB İcra Komitesi 05.08.2019 tarihinde Acil Destek Kredisi uygulama kararı almıştır.

Araya resmi tatil girmiş akabinde süreç devam etmektedir. Eylül ayının ilk haftasında işlemlerin tamamlanarak kredi kullandırmaya başlanması planlanmaktadır. İlgili konu hakkında sürecin işleyiş biçimi tüm afet gören bölgelerde aynı şekildedir.

Ayrıca 46 trafonun yok olması, su ishale hatlarının yok olması nedeniyle acil elektrik ve su bağlanması çalışmaları ilgili kurumlarca ivedilikle yapılmıştır. Enerji Bakanımız, ilimizi ilk ziyaret edenlerdendir ve süreci gün gün takip etmiştir. Ayrıca Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız ve DSİ Genel Müdürümüz de ilk günlerde şehrimize gelmiş iş ve işlemlere bizzat refakat etmiştir.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin hibe ettiği, Akçakoca Belediyesi’ne bir itfaiye aracı, Düzce Belediyesi’ne de bir vidanjör teslim edilmiştir.

İlimize sel felaketi sebebiyle bugüne kadar aktarılan kaynak 32 milyon 148 bin 500 TL’dir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Sayın Binali Yıldırım’a, ilimizi yalnız bırakmayan Sayın Bakanlarımıza, Bakan Yardımcılarımıza, mesafe gözetmeksizin araç-ekipman desteği sağlayan belediyelerimize, STK temsilcilerine, afet bölgesinde çalışan tüm kamu personeline ve halkımıza vermiş oldukları destekten dolayı şahsım ve şehrim adına teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: KEŞİR, ', DEN, MÜJDE, GELDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı