Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
19 Aralık 2017 - Salı 19:15
 
Mahkeme Kararı Olmadan Ad ve Soyadı Değişikliği Yapılabilecek
İçişleri Bakanlığı bir genelge yayımladı. Yayımlanan genelgede ad ve soyadı değişikliği işlemlerinin mahkeme kararı olmadan yapılmasının önü açılıyor. Belli bir süreyle imla hataları, gülünç soyadı gibi durumlar dilekçe ile düzeltilecek. Kaynak: Mahkeme Kararı Olmadan Ad ve Soyadı Değişikliği Yapılabilecek
RESMİ İLAN Haberi
Mahkeme Kararı Olmadan Ad ve Soyadı Değişikliği Yapılabilecek

İçişleri Bakanlığı tarafından isim ve soyisimlerle ilgili bir genelge yayımlandı. İçişleri bakanı Süleyman Soylu imzasıyla tüm illere gönderilen genelgede, imla hatası ya da diğer bazı nedenlerle ad veya soyadı değişikliklerinin mahkeme kararı olmadan yapılması öngörüldü. Belirli bir süre için geçerli olacak uygulamada dilekçe yeterli olacak.

İçişleri Bakanlığının genelgesine göre ilginç, iğrenç ya da gülünç soyadı olanlar değişiklik talep edebilecek. Ayrıca adında harf eksikliği bulunanlar, adında nokta eksikliği dolayısıyla farklı harf yazılanlar, soyadında rakam yazanlar ve isimleri yanlış şekilde ayrı yazılanlar değişiklik talebinde bulunabilecek.

Yukarıda belirtilen durumların düzeltilmesi için dava açılmasına gerek kalmayacak. Yeni düzenleme ile nüfus müdürlüklerine bir dilekçe ile başvurmak yeterli olacak. İl ve ilçe idare kurullarının değerlendirileceği talepler haklı görülürse düzeltme yapılacak. İsim değişikliği ve soyadı değişikliği için son başvuru tarihi 3 Kasım 2019 olacak.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Mahkeme, Kararı, Olmadan, Ad, ve, Soyadı, Değişikliği, Yapılabilecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı