Muayene Süresini Doldurmuş Ölçü Ve Tartı Aletleri İçin Son Başvuru
Haber
20 Ocak 2021 - Çarşamba 18:58
 
Muayene Süresini Doldurmuş Ölçü Ve Tartı Aletleri İçin Son Başvuru
Düzce Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Muayene Süresini Doldurmuş Ölçü Ve Tartı Aletleri İçin Son Başvuru 01.03.2021 tarihine kadar Türk Standardları Enstitüsü’ ne elektronik ortamda yapılacaktır.
DÜZCE YEREL HABER Haberi
Muayene Süresini Doldurmuş Ölçü Ve Tartı Aletleri İçin Son Başvuru

 

Düzce Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; Akaryakıt istasyonlarında bulunan Akaryakıt, LPG, CNG, Adblue, Mobil Tanker Sayaçları ve Lastik hava sayaçları, Eczanelerde bulunan kütle setleri ile Kapasitesi 2000 kg’ın üzerinde olan basküller için Muayene başvuruları https://basvuruportal.tse.org.tr Portalı üzerinden 01.03.2021 tarihine kadar Türk Standardları Enstitüsü’ ne elektronik ortamda yapılacaktır.

Milli ekonominin ve ticaretin gereklerine ve kamu yararına uygun olarak kullanılan her türlü ölçü ve ölçü aletinin doğru ayarlı ve uluslararası birimler sistemine uygun olarak imal edilmesi ve kullanılması 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereğidir.

Bu itibarla;

Akaryakıt istasyonlarında bulunan Akaryakıt, LPG, CNG, Adblue, Mobil Tanker Sayaçları ve Lastik hava sayaçları, Eczanelerde bulunan kütle setleri ile Kapasitesi 2000 kg’ın üzerinde olan basküller için Muayene başvuruları https://basvuruportal.tse.org.tr Portalı üzerinden 01.03.2021 tarihine kadar Türk Standardları Enstitüsü’ ne elektronik ortamda yapılacaktır.

Kapasitesi 2000 kg ve altında olan, I, II, III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, okuma ve çıktı verebilme özelliği ile yazar kasa veya başka bir cihaza bağlı çalışma özelliği bulunan tartı aletleri ile diğer elektronik tartı aletleri muayene başvuruları 01/03/2021 tarihine kadar Tartı Aletleri Yetkili Muayene Servislerine yapılacaktır.

Hız İhlal Tespit Donanımları, Egzoz gazı emisyon ölçüm cihazları, Takograf, Taksimetre, Isı Sayaçları muayene başvuruları ilgili Muayene Servislerine yapılacaktır.

Bakanlığımızdan muayene ve damgalama yetkisi almış Yetkili Muayene Servislerine (http://msurapor.sanayi.gov.tr/) adresinden ulaşılabilir.

Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, Yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden; Masa terazileri, Asma teraziler, Tek kollu kantarlar, İbreli terazi kullanıcıları tarafından 01.03.2021 tarihine kadar Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına başvurulmalıdır.

Belediye Başkanlıkları ile Elektrik ve Doğalgaz Dağıtım Firmaları tarafından 10 yılını doldurmuş şebekelerinde takılı olan su, elektrik ve doğalgaz sayaçları için müracaatlar; İlgili https://dijitalbakanlik.sanayi.gov.tr üzerinden Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’ne, yapacaklardır.

İlgililerin cezalı duruma düşmemeleri, süresi içinde yasal sorumluluklarını yerine getirmeleri hususu,

Kamuoyuna önemle duyurulur.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Muayene, Süresini, Doldurmuş, Ölçü, Ve, Tartı, Aletleri, İçin, Son, Başvuru,
Yorumlar
Haber Yazılımı