301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Mayıs 2019 - Pazartesi 21:32
 
OKULLARDA GIDA GÜVENİLİRLİĞİ VE ORGANİK TARIM EĞİTİMLERİNE BAŞLANDI
OKULLARDA GIDA GÜVENİLİRLİĞİ VE ORGANİK TARIM EĞİTİMLERİNE BAŞLANDI
DÜZCE YEREL HABER Haberi
OKULLARDA GIDA GÜVENİLİRLİĞİ VE ORGANİK TARIM EĞİTİMLERİNE BAŞLANDI

Dünya nüfusu yaklaşık 7 milyar olup, herkese yetecek kadar gıda üretilmektedir. Ancak, başta yaş meyve ve sebzedeki 55'e varan çürüme ve israf olmak üzere; ekmek ve diğer gıdalarda ortalama 33'lere ulaşan gıda kayıpları ve israfı yaşanmaktadır. İsrafın sadece 25 azaltılması halinde; yaklaşık 870 milyon aç insanı doyurmak mümkün olacaktır.

Bu duruma çare arayan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO); uluslararası çapta başlatmış olduğu Gıda Kayıp ve İsrafının Azaltılmasına yönelik olarak; "GIDANI KORU" temalı kampanyaya Ülkemizin de katılımı sağlanmış olup, koordinasyonu Tarım ve Orman Bakanlığımızca yürütülmektedir. Bu doğrultuda; konu ile ilgili; iyi uygulamaların sahada tespit edilmesi, sorun ve çözüm önerileri ile yapılabilecekler konusunda bir ulusal rapor hazırlanmıştır.

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Müdürü V. Necdet ÇİÇEK; bu kampanya raporu kapsamında İlimiz Merkez ve İlçelerindeki ilk ve ortaöğretim okullarındaki öğrencilere yönelik "Okullarda Gıda Güvenilirliği, Kayıpları ve İsrafına Yönelik Uygulamaları Geliştirmek" konulu eğitimlere organik tarım konusu da eklenmiş olup, yıl sonuna kadar 4 kademede yaklaşık bin öğrenciye eğitim vermeyi planladıklarını ve ilk kademe eğitimi nisan ayı içinde gerçekleştirdiklerini bildirdi.

İl Müdürü V. Necdet ÇİÇEK; eğitim kapsamında İlimiz Merkez İlçede 140 öğrenciye eğitim sunumu yapıldığını ve eğitimlere planlandığı şekilde yıl sonuna kadar İl genelinde devam edileceğini söyledi.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: OKULLARDA, GIDA, GÜVENİLİRLİĞİ, VE, ORGANİK, TARIM, EĞİTİMLERİNE, BAŞLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı