Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
21 Ekim 2019 - Pazartesi 20:18
 
ORMANCILAR BOLU'DA TOPLANDI
Bolu Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Bolu İli sınırları içerisinde bulunan 8 Orman İşletme Müdürlüğünde hizmet alım yoluyla görev yapan orman mühendisleri ve orman endüstri mühendislerine yönelik iki gün süreyle hizmet içi eğitim semineri düzenlendi.
DÜZCE YEREL HABER Haberi
ORMANCILAR BOLU'DA TOPLANDI

Bolu Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Bolu İli sınırları içerisinde bulunan 8 Orman İşletme Müdürlüğünde hizmet alım yoluyla görev yapan orman mühendisleri ve orman endüstri mühendislerine yönelik iki gün süreyle hizmet içi eğitim semineri düzenlendi.
15-16 Ekim 2019 tarihleri arasında Bolu’da 2’incisi düzenlenen ve 90 mühendisin dahil olduğu hizmet içi eğitim seminerine, Orman Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı, Bölge Müdür Yardımcıları Ferdi Özer, Nizamettin Ören ve Yılmaz Yıldız, Şube Müdürleri, İşletme Müdürleri ve İşletme Şefleri katıldı.
Orman İdaresi ve Planlama, İşletme Pazarlama ile Silvikültür ve Ağaçlandırma Şube Müdürlükleri konularının ağırlıklı olarak işlendiği eğitim semineri, sunumlar eşliğinde teorik ve arazide uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluştu.
Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı’nın açılış konuşmasını yaptığı seminerin birinci gününde Orman İdaresi ve Planlama, Ağaçlandırma ve Silvikültür, İşletme Pazarlama ve Koruma Şube Müdürleri şube müdürlüklerinin konularını içeren teorik bilgileri sunum şeklinde katılımcılara aktardı.
İkinci gün arazide yapılan uygulamalı eğitime Seben Orman İşletme Müdürlüğünün sıklık bakımı ve ilk aralama bakımı yapılan sahalarında başlandı. Sıklık bakımı ve ilk aralama bakımı hakkında bilgilendirmelerde bulunularak uygulama yapıldı.
Daha sonra Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü Aladağ şefliği sınırlarında bakım bölmesinde damga tatbikatı yapıldı. Damga çeşitleri ve damgada kullanılan malzemeler anlatıldı. Örnek olarak hazırlanmış ağaçlar üzerinde mesaha ve boylama işlemi uygulamalı olarak gösterildi.
Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü Ortakıraç Orman Emvalleri Deposunda daha önceden ayrılmış olan tomruklar gösterilerek, sınıf ayrımı ve standardizasyon uygulamalı olarak anlatıldı.
Çıplak köklü fidan ve tüplü fidanın dikimi hakkında bilgiler verildi. Dikim teknikleri uygulamalı olarak anlatıldı. Eğitime katılanlara fidan dikimi yaptırıldı.
Son olarak Koruma Şube Müdürlüğü konularında bilgiler verildi. Olası orman yangınında kullanılan aletleri daha iyi öğrenebilmeleri ve kullanışlarını görebilmeleri için, güvenli bir bölgede küçük çaplı kontrollü bir örtü yangını çıkartılarak, yangın söndürme çalışmalarında kullanılan malzemeler eğitime katılanlar tarafından kullanılarak yangın kısa sürede kontrol altına alındı. Daha sonra arazöz ve arazözde bulunması gereken malzemeler hakkında Bölge Müdür Yardımcımız Ferdi Özer tarafından detaylı bir şekilde bilgilendirme yapıldı.
Yapılan bu uygulama eğitiminden dolayı katılımcıların çok memnun olduğu görüldü. Katılımcıların bir birine iyi niyet dileklerinin ardından hizmet içi eğitim semineri sona erdi.
Orman Genel Müdürlüğünün yapacağı mülakat öncesinde böyle bir eğitimin çok faydalı ve etkili olacağını düşünen katılımcılar memnuniyetlerini dile getirdi.
Bundan sonraki yıllarda danışman mühendis olarak çalışacak veya meslek hayatına Orman Genel Müdürlüğünde devam edecek orman mühendislerine, girecekleri uygulama sınavında Bölge Müdürlüğümüz olarak başarılar dileriz.
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: ORMANCILAR, BOLU'DA, TOPLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı