Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
07 Mayıs 2018 - Pazartesi 23:05
 
Şehirlerarası Otobüs Kazaları ve İlgili Kurumlarla Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi
Şehirlerarası Otobüs Kazaları ve İlgili Kurumlarla Değerlendirme Toplantısı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun başkanlığında düzenlendi
GÜNDEM Haberi
Şehirlerarası Otobüs Kazaları ve İlgili Kurumlarla Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi

Ülkemizde trafik güvenliğinin sağlanması, trafik kazaları ve sonucunda meydana gelen kayıpların önlenmesi amacıyla şehirlerarası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde yaşanılan sorunların çözümüne yönelik bugün saat 14.30’da Şehirlerarası Otobüs Kazaları ve İlgili Kurumlarla Değerlendirme Toplantısı düzenlendi.

 

Toplantıya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdür Vekili Erhan Gülveren, Genel Müdür Yardımcısı Ali Çelik ile ilgili Daire Başkanları ve yolcu taşımacılığı sektöründe yer alan federasyon, dernek, firma yetkilileri ile çalışanların temsilcileri katıldı.

 

Trafik konusunda en çok önemsediği konunun can kayıplarını kanıksama olduğuna işaret eden İçişleri Bakanı Soylu, Bakanlık olarak "Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi" oluşturduklarını, bu doğrultuda görevli personel sayısı, teknolojik kabiliyetler ve birimler arasındaki entegrasyonu artırdıklarını anlattı.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu trafik kontrollerinin arttırıldığını belirterek konuşmasının devamında şunları kaydetti;

 

“2016'ya göre 2017 yılında trafik ekiplerimizce yapılan kontroller, toplamda yüzde 27,4 oranında arttı. Buna paralel olarak, meydana gelen kaza sayısında ve 100 bin kaza ve araç başına ölüm oranlarında azalışlar elde edildi. 100 bin araca düşen ölüm sayısında 2008 yılını 100 olarak kabul edersek 2017 sonunda ulaştığımız rakam 52'dir. 100 bin nüfus başına düşen ölüm sayısı ise 2008'i 100 olarak kabul edersek 2017 sonu itibarıyla 74'e gerilemiştir.”

 

Trafik konusundaki uzman personelin başka birimlere geçmemeleri yönünde bilgilendirdiklerini kaydeden Bakan Soylu, şunları söyledi:

 

“Trafik Enstitüsü sayesinde bu konuda onların (trafik polisleri) özgün eğitim almasını sağlayacağız. Önümüzdeki günlerde 13 bin polisimiz var şu anda eğitimdeler. Bunlardan 3 bin tanesini trafik için ayıracağız, burada eğiteceğiz, Trafik Daire Başkanlığına alacağız, Başkanlıktan illere göndereceğiz. Yani bir daha oradaki trafik polisi memurumuzu bir taraftan bir tarafa nakledebilme imkanlarını da ortadan kaldıracağız. Bizim, onun yetişmiş, yetkin, tecrübeli haline ihtiyacımız var.”

 

“Özellikle tehlikeli araba kullananlar, makas atanlar konusunda Adalet Bakanımız, Bakanlığımız da çok hassas, gerekli kanuni düzenlemeler hazırlanmaktadır.” diyen Bakan Soylu trafik kazalarının sektör temsilcileri, ilgili kurum ve kuruluşların ortak aklıyla ortaya koyacakları politikalar sayesinde azaltılabileceğine ve toplantının bu soruna katkıda bulunacağını düşündüğünü belirtti.

 

Trafik Planlama ve Destek Dairesi Başkanı Mehmet Yavuz’un sunum yaptığı toplantıda yolcu taşımacılığının genel durumu, trafik kazaları ve sonuçları, otobüs denetimleri, şoförlere ve sektöre yönelik tespitler ve 01 Mart 2018 tarihinde gerçekleşen Karayollarında Yolcu Taşımacılığı Güvenliğine yönelik toplantıda ortaya çıkan trafik güvenliğini artırıcı öneriler üzerinde durularak görüş alışverişinde bulunuldu.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Şehirlerarası, Otobüs, Kazaları, ve, İlgili, Kurumlarla, Değerlendirme, Toplantısı, Düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı