301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 13:22
 
SON DAKİKA:BAYRAM NAMAZI KILINMAYACAK
Diyanet İşleri Başkanlığı, koronavirüs nedeniyle bu yıl camilerde bayram namazı kılınmayacağını açıkladı.
DÜZCE YEREL HABER Haberi
SON DAKİKA:BAYRAM NAMAZI KILINMAYACAK

Dünyada binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüs salgınından dolayı Türkiye'de camiler kapatılmış ve Cuma namazları durdurulmuştu. Koronavirüs salgınında yaşanan gelişmelerde sonra gündeme gelen normalleşme süreci ile birlikte bayram namazı kılınıp kılınmayacağı araştırılmaya başlandı. Diyanet İşleri tarafından bayram namazı ile ilgili flaş bir açıklama geldi.

 

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar koronavirüs nedeniyle Türkiye'de camilerin kapalı olduğunu ve bu yıl ilk defa bayram namazı kılınmayacağını açıkladı.

DİYANET'TEN BAYRAM NAMAZI AÇIKLAMASI

"Şimdi bayrama geliyoruz. Bayram neşe ve sevinç günüdür. Bayramlar hakikaten hem dini hayatımızda hem toplumsal hayatımızda çok önemli yeri olan, paylaşmanın, bölüşmenin, sevginin, kardeşliğin, dayanışmanın yaşandığı, dostların birbirleriyle görüştüğü, dargınların barıştığı çok önemli zaman dilimleri. Bunları yine yaşamaya çalışacağız; ama bazı kısıtlamalarla yaşayacağız" diyen Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar, "Bilim insanları bu salgının bir an önce ortadan kalkması için uyulması gereken temel kuralları söylüyorlar. Maske takmak, sosyal mesafeyi korumak, hijyenik şartlara dikkat etmek. Bunlar aynı şekilde dinimizin de emirleridir. Bayramda evvela bunlara dikkat etmeliyiz. Bayramlaşmalar, sıla-i rahim çok önemlidir; ama mümkünse bu yıl bunları uzaktan telefonla veya başka vasıtalarla dostlarımızı, yakınlarımızı, büyüklerimizi böyle ziyaret edelim. Komşularımızla hakeza aynı şekilde. Bayramı böyle geçirmeye çalışalım. Yani bayramda bir araya gelmek, ziyafet vermek, hakikaten bunlardan kaçınalım. Hazreti Peygamber bir Müslümanı tarif ederken 'diğer insanların elinden, dilinden emniyette olduğu insandır' der. Buna dikkat etmeliyiz." ifadelerini kullandı.

 

BAYRAM NAMAZI YERİNE DUHA NAMAZI KILABİLİRLER
 
Din İşleri Yüksek Kurulunun bayram namazı ile ilgili görüşünü de açıklayan Zeki Sayar, Hz. Peygamberin uygulamasına bakıldığında bayram namazına çok önem verdiğini anlatarak, "Peygamber Efendimiz bayramda çocukların, gençlerin, hanımların bayram namazına iştirakini istemiş ve bunu temin etmiş ve bayram namazları daha çok sahrada 'namazgah' dediğimiz yerlerde kılınmış, Hazreti Peygamberden bugüne de fiili uygulama bayram namazlarının Cuma namazlarında olduğu gibi hep cemaatle kılınmasıdır. Yani Hanefi mezhebinde bayram namazı vaciptir, mutlaka cemaatle camide kılınması gerekir. Bu mezhebe göre insanların evlerinde tek başına veya bir araya gelerek cemaatle bayram namazı kılmaları uygun değildir. Dolayısıyla Müslüman kardeşlerimize tavsiyemiz bayram günü erkenden kalkmalarıdır. Sabah namazından sonra Kur'an-ı Kerim okuyarak, tekbir, tehlil getirerek, zikir fikir yaparak beklerler. Sonra bizim kerahat vakti dediğimiz yani bayram namazının kılınma vakti girince evlerinde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için 'duha namazı' kılarlar. 'Kuşluk duha namazı' zaten her zaman kılınan bir namazdır, yani nafile namazlardan birisidir. Onu kılabilirler, dua ederler, bunu tavsiye ediyoruz. Böylece bayramı ihya etmiş olurlar. İsteyen kardeşlerimiz, özellikle Şafi mezhebine mensup olan kardeşlerimiz bu görüşle de amel edebilirler" dedi. 

FİTRELER BAYRAMDAN ÖNCE VERİLMELİ

Fitrelerle ilgili ise Sayar, "Bunun mutlaka Ramazan Bayramından önce verilmesi gerekir. Şimdi verilebilir, bunun miktarını Din İşleri Yüksek Kurulu 27 lira olarak belirledi. Bu şu manaya gelmiyor; herkes 27 lira olarak fitresini verecek. Hayır, bu asgari miktardır. Müslümanlar kendi bir günlük masrafları neyse onun karşılığını fıtr sadakası olarak bayram namazından önce vermeleri gerekir. Veremezlerse bayramdan sonra da verirler, ama biraz daha noksan olmuş olur." ifadelerini kullandı.

Kamu Personeli

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: SON, DAKİKA:BAYRAM, NAMAZI, KILINMAYACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı