301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Kasım 2018 - Perşembe 14:22
 
Tarım İl müdürü Açıkladı"2018 Yılı Ekim Ayı Faaliyetleri"
Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Harun KABAOĞLU, 2018 yılı Ekim ayı içerisinde yapılan faaliyetleri açıkladı. Yapılan faaliyetler özet olarak;
DÜZCE YEREL HABER Haberi
Tarım İl müdürü Açıkladı

Bitkisel Faaliyetler

Bayilerimiz denetlendi.

İlimiz Merkez ve İlçelerde bulunan Tohum ve Gübre Bayilerinin denetimine devam edildi.

Fındık Entegre Mücadele çalışmalarına devam edildi.

İlimiz Merkez İlçe Düverdüzü ve Gümüşova İlçesi Yıldıztepe Köylerinde toplam 35 çiftçimize fındık bahçelerinde budama ve gübreleme konularında uygulamalı eğitim verildi.

Bitki Sağlık Sertifikaları düzenlendi.

İlimizden yurt dışına ihraç edilen üç farklı ürün için 156 adet Bitki Sağlık Sertifikası düzenlendi.

 

Çayır Mera ve Yem Bitkileri

Mera ıslah çalışmaları tamamlandı.

Mera ıslah çalışmaları kapsamında Aybaşı, Eskimengencik ve İstilli Köylerinde ihaleyi alan firma tarafından yapılan, ihata ve diri örtü temizliği çalışmaları tamamlandı.

Yem Bitkileri kontrollerine devam edildi.

İlimizde ekilişi yapılan yem bitkilerinin hasat kontrolleri yapıldı.

 

Hayvancılık Faaliyetleri 

Hayvan hastalıkları ile mücadele;

2018 yılı Ekim ayı içerisinde, 165 Köy 8 mahallede 19705 adet büyükbaş hayvana proje kapsamında ŞAP aşısı, 1 köyde 120 büyükbaş hayvana LSD aşısı, 55 köyde 672 büyükbaşa E.COLİ aşısı ayrıca 66 köy 5 mahallede 754 adet BRUCELLA aşısı buzağılara koruyucu olarak uygulanmıştır. 4 köyde 278 adet küçükbaş hayvana PPR(Veba) aşısı yapılmıştır. Ayrıca koruyucu olarak 40 köy ve 10 mahallede 110 köpeğe kuduz aşısı uygulanmıştır.

Hayvan pazarının açık olduğu Perşembe günlerinde hayvan pazarı içerisinde rutin denetimler yapılmış olup herhangi bir bulaşıcı hastalığa rastlanmamış ayrıca hayvan pazarındaki İl dışı hayvan nakil işlemleri de yapılmıştır.

İlimizde meydana gelen ve sağlık kuruluşlarına intikal eden 61 adet ısırık vakası için köpek ve kediler 10 gün müşahede altına alınmış ve müşahede sonucunda kuduz hastalığı yönünden olumsuz bir durum gözlenmemiştir.

Hayvanların tanımlanması çalışmaları;

İlimizdeki 1261 adet büyükbaş ve 485 adet küçükbaş hayvana kulak küpesi takılmıştır.

Hayvan ve hayvansal ürün işlemleri;

İlimizden diğer illere Veteriner Sağlık Raporu ile 361 adet büyükbaş, 3.519.907 adet kanatlı sevki yapılmıştır. Ekim ayı içinde Yurt dışına 29 adet toplam 812.000 kg. Tavukayağı ihracatı yapılmıştır. İlimizden diğer illere 16.603 kg karkas et sevki yapılmıştır.                       

İlimizde mevcut 3 kesimhanede kesimi gerçekleştirilen 325 adet büyükbaş hayvanın kesim öncesi ve kesim sonrası muayeneleri yapılarak 87.089 kg sağlıklı etin tüketime sunulması sağlanmıştır.

Hayvancılık Desteklemeleri

2018 yılı Birinci dönem Buzağı desteklemesi kapsamında 2.656 yetiştiriciye 4.774 buzağı için 1.670.900 TL ödeme işlemi yapılmıştır.

 

Su Ürünleri Faaliyetleri

İlimiz genelinde Ekim ayı içinde; 154 perakende ve 4 işletme denetimi gerçekleştirilmiştir.

Ruhsatsız avlanma nedeni ile 12 adet ceza kesilmiştir.

Çift kabuklu yumuşakça izleme programı kapsamında 4 adet kum midyesi numunesi alınmıştır.

İlimizde balık ölümü ile ilgili 3 adet numune alımı yapılmıştır.

3 adet amatör balıkçılık belgesi düzenlenmiştir.

 

Gıda ve Yem Kontrol Faaliyetleri

521 adet gıda ve yem denetimi gerçekleştirilmiştir.

Ekim ayı içerisinde il genelinde faaliyet gösteren; gıda üretim, satış ve toplu tüketim işyerlerinde 480, yem satışı yapan işyerlerinde 41 olmak üzere toplam 521 adet denetim yapılmıştır.

Ekim ayı içerisinde 10 gıda işletmesine mevzuata aykırılıktan 45.919 TL ve 1 yem işletmesine 1.834 TL olmak üzere toplam 11 işletmeye 47.753 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Alo Gıda 174 hattına gelen 17 şikâyet incelenmiş olup, olumlu sonuçlanmıştır.

132 adet gıda ve yem numunesi alınmıştır. 

Gıda İhracatı için 86, izleme vb. programlar için 33, yem izleme programları için ise 13 adet olmak üzere toplam 132 adet numune alınmıştır.  Alınan ihracat numunelerinin analiz sonuçları ile izleme vb. nedenlerle alınan numunelerin 23 tanesinin sonuçları uygun çıkmıştır.

1.516 ton iç fındık ihracatı gerçekleştirilmiştir.

İlimizdeki ihracatçı firmaların başvurusu üzerine; ekim ayı içerisinde Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihraç edilen 1.516 ton iç fındık için 86; ihraç edilen 656 ton diğer gıda maddeleri için 22; olmak üzere toplam 108 adet sertifika düzenlenmiştir. 

Gıda işletmelerine 52 adet kayıt belgesi verilmiştir.

Gıda İşyerlerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik gereği başvuran gıda iş yerlerinden 52'sine işletme kayıt belgesi verilmiştir. 3 adet yem işletmesine işletme kayıt belgesi düzenlenmiştir.

16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla İlimiz Merkez ve İlçelerdeki 8 adet okulda 686 öğrenciye "Eylemlerimiz geleceğimizdir, 2030'a kadar açlığa son vermek mümkün" konulu "Sıfır Açlık" temalı eğitim verilmiştir.

Çiğ Süt üreticisi, Nakliyeci ve Süt işletmesi çalışanlarına yönelik toplam 84 kişiye İlimiz Merkez ve ilçelerde "Süt Hijyeni" konulu eğitim verilmiştir.

İlimiz Merkezde 1 anaokulunda bulunan 140 öğrenciye "Beslenme" konulu eğitim verilmiştir.

 

Kırsal Kalkınma ve Tarımsal Altyapı Faaliyetleri

Ekonomik Yatırım Projeleri

KKYDP 11. Etap kapsamında Çelik Silo, Kırsal Turizm Yatırımları ve Büyükbaş (Manda) Ahır Yapımı projeleri uygulayan toplam 4 işletmenin inşaat ve çevre düzenleme çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca, geçmiş etaplarda tamamlanan projelerin 6 aylık rutin kontrollerine devam edilmiştir.

Genç Çiftçiler Hibe Desteği

2018 Genç Çiftçi Projesi kapsamında projelerini (Mantarcılık, Kanatlı, Arıcılık ve Örtüaltı) tamamlayan 10 çiftçiye 30.000 TL. 'lik hibe desteği ödemeleri yapılarak, toplam 300.000 TL. ödeme yapıldı. Ayrıca, 2016 ve 2017 yıllarında Genç Çiftçi Projesi Kapsamında proje uygulayan genç çiftçilerin rutin kontrollerine devam edilmiştir.

Arazi satışları ile ilgili işlemler gerçekleştirilmiştir

2018 yılı Ekim ayında gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında 75 adet parselin satışı, 6 adet intikal, 2 adet vasıf değişikliği ve 2 adet tarımsal yapı izinlendirilmesi işlemi sonuçlandırılmıştır.

Tarımsal kaynaklı nitrat kirliliğin önlenmesi projesi kapsamında yeraltı ve yerüstü su kaynaklarında belirlenen istasyonlardan 17 adet numune alınmıştır.

Tarımsal Yayım Ve Danışmanlık Hizmetleri İle İlgili İşler

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerine Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair 2017 Yılı Tebliği kapsamında İlimizde danışmanlık hizmeti veren 6 Kuruluşa ödenecek olan 140.000 TL tutarındaki 2. dilim destekleme ödemesi icmalleri hazırlanarak Bakanlığa gönderilmiştir. 2017 Yılı Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Desteklemesi kapsamında 6 Kuruluşa danışmanlık hizmeti verdiği 457 işletme için toplam 280.000 TL destekleme ödemesi yapılmıştır.

Çiftçi Borcu Erteleme İşlemleri

20/06/2018 tarih ve 2018/11983 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında, tabii afetlerden zarar gören ve borçlarının ertelemesi için Müdürlüğümüze müracaat eden çiftçilerimizin başvuruları İl Hasar Tespit Komisyonu tarafından değerlendirilmiş ve 2018/2 Sayılı İl Hasar Tespit Komisyonu Kararı ile İl genelinde 730 (yediyüzotuz) çiftçinin T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararları kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesine karar verilmiştir. Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında İlimizde 2018 yılında borç erteleme talepleri uygun görülen çiftçi sayısı toplam 1482 (bindörtyüzsekseniki) olmuştur.

Ar-Ge Projeleri Öncelikli Konuları Belirlendi

İl Müdürlüğümüz mesuliyet sahamızda tespitini yaptığımız ve araştırılmasına ihtiyaç duyulan tarım sektöründeki konular Ar-Ge Projeleri Öncelikli konu Teklif Formuna doldurularak Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'ne gönderilmiştir.

Elektronik Ortamda Tarımsal Yenilik ve Bilgi Paylaşımı Yapıldı

Enstitüler tarafından geliştirilen tarımsal yenilikler, İl Müdürlüğü personeline ve Tarım Danışmanlarına elektronik posta yoluyla gönderilerek paylaşılmıştır.

Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Projesi

Bakanlığımızın Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının koordinasyon ve desteği ile Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Programı kapsamında, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde İl Müdürlüğümüz tarafından uygulanan "Yeni Brokoli Çeşidi Yenilikçi Kadınlar İle Yaygınlaşıyor Projesi" kapsamında Merkez Nasırlı Köyü'nde tarla günü etkinliği gerçekleştirilmiştir.

Akçakoca Uğurlu Köyü'nde ikamet eden diğer kadın çiftçilere projenin tanıtımını yapmak, Turaç-77 brokoli çeşidinin üstün özelliklerini anlatmak amacıyla çiftçi toplantısı düzenlenmiştir.

Süt Hijyeni Eğitimleri

Onuncu Kalkınma Planı Sağlıklı Yaşam ve Hareketlilik Öncelikli Dönüşüm Programı kapsamında Bakanlığımız ve Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği arasında imzalanan protokol gereği, sütün üretimi, toplanması, depolanması ve nakliyesinde çalışan kişilere yönelik olarak Merkez, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka ve Yığılca İlçelerinde "Süt Hijyeni Eğitimi" düzenlenmiştir.

Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor

Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı koordinatörlüğünde başlatılan Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi  "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" kapsamında 7 bölge de 29 ilde, kadın çiftçiler tarafından hazırlanan 2060 proje Bakanlığımız tarafından değerlendirilmiş olup, Türkiye genelinde Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Projeler kategorisinde dereceye giren ilk üç proje, jüri özel ödülü ve mansiyon ödüllerinin verildiği törende, İlimizden ödüle layık görülen  "Propolisli Ahududu Şurubu (Düzce Şurubu) projesi ile Zeynep Genç'e jüri özel ödülünü, "Kadın Eli İle Şekillenen Hurma" projesi ile Hatice Gürel'e mansiyon ödülünü almıştır.

TİD çalışmaları kapsamında ekim ayı içerisinde; Merkez İlçede 69, Cumayeri'nde 64, Gölyaka'da 81, Gümüşova'da 23, Kaynaşlı'da 1 ve Yığılca'da 159 adet olmak üzere, toplam 397 adet tarımsal işletme ziyareti gerçekleştirilerek çiftçilere çeşitli tarımsal konularda bilgiler verilmiştir.

Zarar Ziyan Tespitleri

Zarar ziyan, şikâyet vs. ile ilgili çiftçilerimizin talep ettikleri durumlar yerinde incelenerek tutanak ve rapor haline getirilerek kendilerine bilgi verilmiştir. 

Bilgi Belge İsteme

Mahkeme ve diğer kurumlardan Ekim ayı içerisinde talep edilen bilgi ve belgeler tanzim edilmiştir.

Yatırım Projelerinin İzlenmesi

Yatırım projelerinin izleme ve dönemsel gerçekleşme cetvelleri Valilik İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğüne gönderilmiştir.

Tarım Ürünleri Fiyat İzleme Sistemi (TÜFİS)

Bakanlığımız tarafından tarım politikasının planlanması ile maliyet ve satış fiyatlarının sağlıklı tespitinin yapılabilmesi için oluşturulan Tarımsal Ürün Fiyat İzleme Sistemi ( TÜFİS ) kapsamında İl ve ilçe sistem sorumlularımız tarafından günlük olarak market, hal, pazar, aracı ve üreticiden alınan verilerin sisteme girişleri yapılmıştır. Bu sayede, gün bazında veri havuzunda toplanan verilerle ürünün nerede üretilip nerelere satıldığına kadar takibi ve istatistiki çalışmalar yapılabilmektedir. Hızlı ve doğru politikaların oluşturulmasına imkân sağlayacak TÜFİS verileri T.C. Merkez Bankasına da açılmıştır.

 

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Tarım, İl, müdürü, Açıkladı"2018, Yılı, Ekim, Ayı, Faaliyetleri",
Yorumlar
Haber Yazılımı