Taşınana kredi hazır
Haber
02 Nisan 2019 - Salı 21:10
 
Taşınana kredi hazır
Planlı sanayileşmeyi yaygınlaştırmak amacıyla hayata geçirilen düzenlemeyle, planlı sanayi alanlarına taşınmak isteyen işletmelerin masrafları kredilendirilecek.
DÜZCE YEREL HABER Haberi
Taşınana kredi hazır

Planlı sanayileşmeyi yaygınlaştırmak amacıyla hayata geçirilen düzenlemeyle, planlı sanayi alanlarına taşınmak isteyen işletmelerin masrafları kredilendirilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, planlı sanayileşme ve çarpık kentleşmeyi önlemek amacıyla yürüttüğü çalışmalara bir yenisini ekledi. “Yerleşim Alanı İçerisinde Kalan Sanayi Siteleri ile Sanayi İşletmelerinin Dönüşüm ve Gelişim Projelerinin Kredilendirilmesi Hakkında Yönetmelik” yürürlüğe girdi. Buna göre, sanayi işletmelerinin planlı sanayi alanlarına taşınması için taşınma masraflarının kredilendirilmesi destek kapsamına alındı. Başvuru aşamasının kolaylaştırılması amacıyla, kredi desteği için “sanayi işletmelerinin 3’te 2’sinin muvafakatinin alınması” şartı kaldırıldı.

BÜYÜK FİRMALAR DA OLACAK Yeni düzenleme ile yerleşim alanı tanımı kaldırılarak, 10 bin nüfus altında kalan yerleşik alanlardan başvuru gelebilmesinin önü açıldı. Desteklenecek sanayi sitelerinde dükkân kapalı alan sınırı kaldırılarak, daha büyük ölçekli işletmelerin yer alabileceği sanayi sitelerinin kurulabilmesine imkân sağlandı. Sanayi sitesi gelişim alanıyla ilgili olarak; arsa ve arsa mülkiyetinin edinilmesi masrafları, altyapı tesisleri, üstyapı, idari ve sosyal tesisler yapım işleri, mimarlık ve mühendislik hizmetleri ile taşınma masraflarının kredilendirilmesi olanağı getirildi.

YÜZDE 70’İ KREDİYLE Bakanlık ayrıca, “Sanayi Sitesi Yapı Kooperatiflerinin Kredi Kullanımına İlişkin Yönetmelik” yayımladı. Bu düzenlemeyle de sanayi sitelerinin altyapı inşaatının tamamının, üstyapı inşaatının ise yüzde 70'ine kadar olan kısmının krediyle desteklenmesine ve kredi işlemlerinin Bakanlıkça denetlenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Başvuru aşamasının kolaylaştırılması amacıyla istenilen belgeler azaltıldı. İhale usul ve esasları sadeleştirildi, teminat oranları düşürüldü.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Taşınana, kredi, hazır,
Yorumlar
Haber Yazılımı