301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Temmuz 2019 - Perşembe 20:50
 
TMO Fındık Alımını 28 TL den başlatmalı
Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekai Sağra, yaklaşan fındık hasadı öncesinde fiyatlarla ilgili açıklamalarda bulundu.
GÜNDEM Haberi
TMO Fındık Alımını 28 TL den başlatmalı

Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekai Sağra, yaklaşan fındık hasadı öncesinde fiyatlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Son günlerde bölge milletvekillerinin fiyata daire yaptıkları açıklamalarının altının boş olduğunu kaydeden Sağra, Fındık hasadının başlamasına kısa bir zaman kalmasına rağmen üreticiyi mağdur eden belirsiz süreç bu sezonda her yıl olduğu gibi tekrarlanıyor. Bu belirsizlik ve bulanıklık içinde fındık fiyatı ve maliyetiyle ilgili her kafadan bir ses çıkıyor anlaşılıyor ki bu yılda fındık üreticisi dünya gıda ve tarım tekellerinin ve bu tekellerin izni ve bilgisi dışında hareket etme şansı olmayan yerel aktörlerin yaptıkları kontrat alivre satışların sonuçlarına boyun eğmek zorunda bırakılacağız.

Son günlerde özellikle iktidar ve ortağının bölge milletvekillerinin fiyata dair yaptıkları açıklamaların altının boş olduğu, sadece fiyat toto mantığıyla ortaya atıldığı hiçbir bilimsel veri ve gerçeğe dayanmadığı bilinmelidir. Bugün yaşanan tartışmalar tesadüf değildir. Her yıl oynanan oyunun aynı aktörlerce sahnelenmesinden ibarettir diye belirtti.

Fındık alımıyla ilgili kaynak aktarımı açıklanmalıdır

Sağra, sözlerini şöyle sürdürdü: Hatırlanacağı gibi şehrimizde bu yıl yapılan fındık çalıştayı da Bakan Pakdemir’li fındığın fiyatının şifresini vermişti; iki milyarlık ihracat gelirinin dört milyar dolara çıkaracağını söylemişti. Bu da kabaca TMO’nun geçtiğimiz sezon kasım ayı da olsa 14 TL.’den alım yapması, bu yıllı ki fındığın 28 TL’ye alınmasına referans olmasının takipçisi olacağız.

Özetle bugün kim ne derse desin fiyatla ilgili yapılan tüm açıklamalar tam da tarım tekellerinin istediği bir durum olur. Biz tarımımızı birlik ve kooperatifler üzerinden yönetemediğimiz sürece asla hak ettiği değeri bulamayacaktır. Birlik ve kooperatiflerle ilgili yasal düzenleme ivedilikle yapılmalıdır.

TMO derhal Tarım Bakanı Sayın Pakdemirli’nin çalıştayda söylediği gibi 28 TL’den fındıkalımına başlamalı, alımla ilgili kaynak aktarımını ve alım programını bugünden tezi yok açıklamalıdır.

Fındık tv

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: TMO, Fındık, Alımını, 28, TL, den, başlatmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı