Türkiye'nin ilk sondaj gemisi Akdeniz'e gidiyor
Haber
31 Mayıs 2018 - Perşembe 20:01
 
Türkiye'nin ilk sondaj gemisi Akdeniz'e gidiyor
Türkiye'nin ilk sondaj gemisi Dilovası Beldeport Limanı'ndan Akdeniz'e uğurlanıyor.
TEKNOLOJİ Haberi
Türkiye'nin ilk sondaj gemisi Akdeniz'e gidiyor

Türkiye'nin ilk sondaj gemisi Dilovası Beldeport Limanı'ndan Akdeniz'e uğurlanıyor. Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, "Sondaj gemimize güçlü mirasımızı yaşatması ve yeni dönemi başlatması için 'Fatih' ismini koyduk." dedi.

"Sondaj Gemisini Akdeniz’e Uğurlama Töreni" Dilovası Beldeport Limanı'nda düzenlendi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Sondaj gemimize güçlü mirasımızı yaşatması ve yeni dönemi başlatması için 'Fatih' ismini koyduk." dedi.

Albayrak, "Türkiye'nin enerji tarihinde yeni bir milada tanık oluyoruz, 1970'lerde başlayan deniz sondajcılığı hayali yerli ekipman ve insan kaynaksızlığı nedeniyle eksik kaldı. Bugün hamdolsun bu alandaki yerli dönüşümün karşılığını aldığımız, tarihi bir gün olarak kayda geçiyor. Tıpkı nükleer de olduğu gibi, bugün bu alanda da önemli bir hayali ete kemiğe büründürdüğümüz, tarihi birçok ilki gerçekleştirdiğimiz gibi mutluyuz. Biz ilk günden beri bu alanda bizi cesaretleriyle bu nokta destek olmasıyla, başarılı adımları atmamıza vesile olan Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Sondaj operasyonlarının yönetimi de ağırlıklı olarak Türk Mühendisleri tarafından yürütülecek." ifadelerini kullandı.

SONDAJ GEMİSİNİN ADI FATİH

Albayrak, "Sondaj gemimize güçlü mirasımızı yaşatması ve yeni dönemi başlatması için 'Fatih' ismini koyduk. Fatih'i bugün Antalya'ya yolcu edeceğiz. Milli enerji ve maden politikasını açıklarken, çok daha aktif olacağımız ilan etmiştik. Geçtiğimiz hafta Hakkari Çukurca'daydık. Sınırın hemen sıfır noktasında yeni bir süreci başlattık. İlk kulemiz faaliyete geçti, Hakkari Şemdinli'den uçakla ve gravite veri toplama ile birlikte sadece onunla kalmayacağız, tüm süreci daha etkin bir şekilde gerçekleştireceğiz." dedi.

"TÜRKİYE HEDEFLERİ BÜYÜK OLAN BİR ÜLKE"

'Büyük hedeflere yürürken, dünyanın tüm bu tür alanlarında en son teknolojiyi, en modern teknikleri kullanacağımızı ifade ettik' diyen Albayrak, "Bugün kullanılan tüm ekipmanları yerli olarak imal edeceğiz. Türkiye hedefleri büyük olan bir ülke. Tarihinden aldığı bir miras var. Bizim tarihimizde hangi alanda mücadele ediyorsak, şampiyonluğa oynamışızdır." şeklinde konuştu.

İKİNCİ GEMİ BU YIL GELİYOR

Karadeniz'de de çalışma yapılacağına işaret eden Albayrak, "Karadeniz için ikinci gemimizi de bu yıl içinde TPAO'nun portföyüne katıp denizlerimizi arayacağız." ifadesini kullandı.

Deniz Haber Ajans

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Türkiye'nin, ilk, sondaj, gemisi, Akdeniz'e, gidiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı