301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 13:45
 
YEM BEZELYESİ TARLA GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLEND
Tarımsal Yayım Hizmetleri Projesi Kapsamında desteklenen "Hayvanlarımız Doysun Yem Bezelyemiz Kurtbey Olsun" yayım projesinin tarla günü etkinliği Çilimli İlçesi, Esenli Köyünde gerçekleştirildi.
DÜZCE YEREL HABER Haberi
YEM BEZELYESİ TARLA GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLEND

Tarımsal Yayım Hizmetleri Projesi Kapsamında desteklenen "Hayvanlarımız Doysun Yem Bezelyemiz Kurtbey Olsun" yayım projesinin tarla günü etkinliği Çilimli İlçesi, Esenli Köyünde gerçekleştirildi.

İlimizde yem bezelyesi sonuç demonstrasyonu yapılan arazide düzenlenen tarla günü etkinliğine Düzce Tarım ve Orman Müdürlüğü İl Müdürü Necdet ÇİÇEK, Şube Müdürleri, Teknik personeller, Esenli Köyü muhtarı ve çiftçiler katıldı.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile işbirliği halinde yürütülen proje kapsamında yem bezelyesi yetiştiriciliğinin ilimiz çiftçilerine tanıtılarak yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi ve hayvancılık işletmelerinin kaliteli yem ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.  

Yem bezelyesi (Pisum sativum L.) ülkemizde tarımı yaygınlaşan baklagil yem bitkisi türlerinden birisidir. Yaşam süresi tek yıllıktır. Bitki boyu 109.0 cm. Yetiştirme amacı yeşil ve kuru ot olarak değerlendirilmektedir.  Kuru madde 91.34 (ot), Ham protein 17.92, Ham lif 31.20, Ham yağ 1.40 özelliklerine sahip olan yem bezelyesinin ortalama yeşil ot verimi 2547.6 kg/da, ortalama kuru ot verimi 651.0 kg/da'dır. Genellikle 8-10 kg yem bezelyesi tohumu, 6-8 kg yulaf veya tritikale tohumu ile birlikte ekimi yapılmaktadır.

İl Müdürü Necdet ÇİÇEK yaptığı açıklamada; İlimizde 64.787 adet büyükbaş, 17.900 adet küçükbaş hayvan varlığımız bulunmakta olup, hayvan beslenmesinde önemli değere sahip olan yem bezelyesinin ilimiz çiftçilerine yayım faaliyetleri ile bilgi aktarımının yapılmasına ihtiyaç vardı.

Havza bazlı destekleme uygulamaları kapsamında, Türkiye'de arz açığı bulunan, stratejik ve bölgesel önem arz eden ürünler üzerinde yapılan çalışmaların sonucunda ilimizde desteklenecek ürünler olarak buğday, mısır (dane), kuru fasulye, soya, çeltik, fındık ve yem bitkileri yer almaktadır. Yem bezelyesi yetiştiriciliği yem bitkileri olarak kullanım özelliklerinden dolayı ilimizde havza bazlı destekleme modeline uygun desteklenecek ürünler arasında bulunmaktadır. Çiftçilerimiz yem bezelyesi yetiştiriciliği ile hem toprağına atmosfer azotunu bağlamış olacak hem de bakanlığımız desteklerinden faydalanabilecektir.

Yapılan bu demonstrasyon ile ilimizde yem bezelyesinin gayet verimli ve kaliteli yetişebileceğini çiftçilerimize göstermiş oluyoruz. Bu projemiz ile sonbahar ayında çiftçilerimizin yem bezelyesini yakından görebileceği yeni örnek demonstrasyon tarlaları oluşturularak yayım faaliyetlerimiz devam edecektir" dedi.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: YEM, BEZELYESİ, TARLA, GÜNÜ, ETKİNLİĞİ, DÜZENLEND,
Yorumlar
Haber Yazılımı