301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Temmuz 2019 - Perşembe 20:34
 
Yolcu Taşıyan Araçların Denetimi Gerçekleştirildi
Ülke Genelinde Toplu Taşıma ve Şehirlerarası Yolcu Taşıyan Araçların Denetimi Gerçekleştirildi
GÜNDEM Haberi
Yolcu Taşıyan Araçların Denetimi Gerçekleştirildi

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte şehiriçi ve şehirlerarası karayollarında ve terminallerde yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde ve bu sektörlerde hizmet veren taşıtların yoğunluğunda artış gözlenmektedir. Şehirlerarası yolcu taşıyan araçların karıştıkları kazalar incelendiğinde, gece saatlerinde ekseriyetle yorgunluk ve uykusuzluğa bağlı olarak kazaların meydana geldiği, sürücü/yolcuların emniyet kemeri kullanmamasına bağlı olarak kazalarda ölüm ve yaralanma riskinin arttığı, yerleşim yeri içerisinde ise toplu taşıma araç sürücülerinin yolcu indirme ve bindirme kurallarına uymaması ve fazla yolcu almaları nedeniyle trafik güvenliğini tehlikeye düşürdükleri görülmektedir.

Söz konusu ihlallerin önüne geçilmesi ve algılanan yakalanma riski duygusunun arttırılması amacıyla, 3 Temmuz 2019 tarihinde, ülke genelinde şehiriçi trafik birimleri tarafından “toplu taşıma ve diğer yolcu taşıyan”, bölge trafik birimleri tarafından ise “şehirlerarası tarifeli ve tarifesiz yolcu taşıyan” araç/sürücüleri üzerinde “Özel Denetim” gerçekleştirildi.

1.969 ekip ve 3.668 personelin katılımıyla yapılan denetimde;
•    40.949 araç/sürücü denetlendi,
•    588 araç/sürücüye taşıma sınırı üstünde yolcu almak,
•    176 araç/sürücüye takograf bulundurmamak veya kullanmamak,
•    33 araç/sürücüye taşıt kullanma sürelerine aykırı olarak taşıt kullanımı,
başta olmak üzere trafik kural ihlali yaptığı tespit edilen toplam 3.569 araç/sürücüye cezai işlem uygulandı ve 11sürücü belgesi geçici olarak geri alındı.
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Yolcu, Taşıyan, Araçların, Denetimi, Gerçekleştirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı