(Görüntülü) Beşikdüzü Teleferik Projesi Tamamlandı
Haber
04 Haziran 2018 - Pazartesi 19:48
 
(Görüntülü) Beşikdüzü Teleferik Projesi Tamamlandı
Trabzon’un Beşikdüzü ilçesindeki Karadeniz’in en uzun teleferik projesi tamamlandı.
TEKNOLOJİ Haberi
(Görüntülü) Beşikdüzü Teleferik Projesi Tamamlandı

Trabzon’un Beşikdüzü ilçesindeki Karadeniz’in en uzun teleferik projesi tamamlandı. Ordu ve Samsun’daki teleferik projelerinden daha uzun olan projede her biri 3 bin 600 metre uzunluğunda 40 ton taşıyıcı ve çekme halatı kullanıldı. Yaklaşık 2,5 yılda tamamlanan proje, Beşikdüzü ilçe sahilinden 530 rakımlı Beşikdağı’na kadar uzanıyor.

Beşikdüzü ilçesinde Beşikdağ’ını teleferik ile buluşturan ve 2 yıl önce temelleri atılan projede sona yaklaşıldı. Proje kapsamında tellere yerleştirilen kabinlerin ilk deneme sürüşleri yapıldı.Test sürüşleri başarıyla yapılan teleferiğin Ramazan Bayramı’nda vatandaşların hizmetine açılması planlanıyor.

Beşikdüzü teleferiğin kabinleri 55 kişilik olup ayrıca bir de kabin operatörü bulunuyor. Teleferikte 16 oturak bulunurken, bir kabin yaklaşık 55 yolcu taşıyabiliyor. Var gel sistemi ile çalışan teleferiğin, kabini üst istasyondan alt istasyona hareket ettiği sırada aynı şekilde diğer kabin aşağıya doğru hareket ediyor. Kar ve yağmur, sistemi çok etkilemiyor. Çok aşırı bir rüzgâr olmadıktan sonra sistem çalışabiliyor. Beşikdüzü teleferik hattının uzunluğu 3 bin 6 metre, en yüksek direk 72 metre diğer direkler daha alçak mesafede.

Beşikdüzü teleferik hattının Trabzon’da turizme farklı bir renk katacağı düşünülüyor. Teleferikle yolculuk eden insanlar bir taraftan Uzungöl’e, bir taraftan Sera Göl’üne, bir taraftan Çal Mağarası’na, Hıdırnebi’ye, Kayabaşına, batı tarafındaki ilçeleri görecek, Erikbeli’ne gidecek. Teleferik bu güzergâhtaki ilçelerin hepsine turizm yönünde bir katkıda bulunacak.

Ray Haber

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: (Görüntülü), Beşikdüzü, Teleferik, Projesi, Tamamlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı